Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë.

Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë të lumit në këto ditë të para të korrikut.

“E vizitoj për herë të dytë sepse më ka pëlqyer shumë natyra. Shumë e bukur natyra”, u shpreh një turiste. Driola Hoxha.

Mes shumë turistëve ishin edhe vëllezërit Buzhala nga Suhareka, të cilët me vetë kishin marrë edhe çiftelitë, tingulli të cilëve përshtatet më së miri në këtë zonë kreshnike.

“Për mua është hera e parë dhe do të vij prapë këtu, më ka bërë shumë përshtypje”, tha Isak Buzhala,  instrumentist.

Risi këtë vit është “zip line”, përmes së cilit mund të kundrosh një peizazh magjepsës malor të ndërthurur me gjarpërimin e lumit të Shalës përmes luginës.

“Jemi në përmirësim të gjithë parametrave. Ka rëndësi të njihen të gjithë teleshikuesit, është rregull europain që për siguri, pra siguria është maksimale”, tha Zef Gjeta, publicist.

Për të dashuruarit pas natyrës, lugina e Shalës është oaz i përkryer.

Ndonëse shumë u premtua nga qeveria për krijimin e infrastrukturës për këto pika turistike serish problematikat janë prezente, si mungesa e energjisë elektrike, varkat apo dhe rruga e amortizuar që lidh Shkodrën me Komanin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

TË FUNDIT

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?