A duhet një urdhër për inxhinierët, debat në komision për projektligjin e ri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

A duhet apo jo një Urdhër Profesional për Inxhinierët? Kjo pyetje ka hapur debate pas kundërshtimeve të projektligjit që ka nisur të shqyrtohet në komisionet parlamentare.

“Ky urdhër nuk duhet, ne inxhinierët nuk kemi dakordësuar për të bërë një urdhër”, u shpreh Dëshira Mena, inxhiniere.

“Ky projektligj bie ndesh me interesat tona. Sot inxhinierët po mendojnë të lenë Shqipërinë, do ketë kontroll pas kontrolli, provim pas provimi, themi se do shtrembërojë konkurrencës sot që është e lirë”, tha Devis Hasalami, inxhinier hidroteknik.

Projektligji i propozuar nga deputetja Luljeta Bozo përcakton se pas diplomimit, çdo inxhinier për të ushtruar profesionin e  tij do duhet të regjistrohet në urdhrin e Inxhinierit. Po ashtu është i detyruar të kujdeset për përditësimin e vazhdueshëm të kompetencave profesionale.

“Me këtë urdhër do duhet të paguajë kuotë vjetore, pak a shumë 70 mijë lek në vit. Arsimi i lartë është me zgjedhje, ndërsa profesioni është edukim me detyrim”, u shpreh Doriana Musai, urbaniste.

Në të gjithë Shqipërinë ka rreth 8 mijë inxhinierë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

TË FUNDIT

‘Stuhi’ politike në Uashington pas Bastisjes së Trump nga FBI

Bastisja e pronës së Donald Trump nga agjentët e FBI-së ka shkaktuar një stuhi politike në mbarë Shtetet e Bashkuara. Për mbështetësit e miliarderit të...

Lista e qyteteve më të mira për të jetuar në vitin 2022

Raporti i Indeksit Global të Jetueshmërisë publikohet çdo vit nga The Economist Intelligence Unit. Dhe për herë të tretë në 5 vitet e fundit, Viena...

‘Paratë e BE për inceneratorët’, AZHBR: Sulme politike, fondet monitorohen

Agjencia për Zhvillimin Bujqësor dhe Rural mohon akuzat se fondet e Bashkimit Europian janë shpërdoruar. Ajo thotë se të gjitha paratë që vijnë nga Europa...

Tërhoqi zvarrë qenin me makinë, arrestohet 55-vjeçari nga Vlora

Policia e Vlorë ka arrestuar një 55-vjeçar pasi tërhoqi zvarrë me makinë një qen. Policia sqaron se pas publikimit në rrjetet sociale të pamjeve të...

Shemi: Nxorën Elvana Gjatën në vendin tim, nuk dinte as tekstin

Shemsi Krasniqi, i njohur ndryshe si Shemi i ‘Ilirëve’ u shpreh i indinjuar për incidentin e ndodhur në ‘Sunny Hill’, ku ai nuk u...


Sondazh