Qerret, ujërat e zeza derdhen në det, kanali kthehet në vatër infeksioni

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ky nuk është një rezervuar me panoramë të këndshme. Ky është kanali i ujërave të zeza, që kalon mes për mes zonës së “Fshatrave Turistike” në Qerret të Kavajës.

“Ku ka turizëm këtu, çfarë turizmi? Turizëm me ujëra të zeza?!” thotë një banor i zonës.

Në këto temperatura të larta, kanali kundërmon erë dhe është “strehë” për një sërë insektesh.

“Shumë shqetësuese është, sidomos për në darkë, se ditën është më ndryshe”, shprehet një tjetër.

Turistët thonë se e kanë vënë në dijeni pushtetin vendor për problemin e tyre.

“Çdo vit e më keq. E kemi ngritur shqetësimin, por s’ka marrë asnjëherë asnjë zgjidhje”, ankohet një banor.

Në fillimet e tij ishte menduar si kanal ujëmbledhës i ujërave të tepërta.

Mirëpo prej vitesh duket se e ka humbur këtë funksion, duke u kthyer në një ujëmbledhës të ujërave të zeza, derdhja e të cilave bëhet në det.

Përveç mundësisë së përhapjes së infeksioneve, edhe këtë sezon veror kanali dëmton imazhin estetik të zonës që turizmin e ka motor të ekonomisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

TË FUNDIT

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?