Dhuna në familje, viktimat kryesisht gra të moshave 26-35 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë vitit të shkuar gjykatat në vend kanë dhënë vendime për mbi 2,800 raste. Viktimat janë kryesisht gra të martuara të moshave 26-35 vjec.

1,696 urdhra mbrojtje janë dhënë gjatë vitit të shkuar për viktimat e dhunës në familje.

Pjesa më e madhe e rasteve të dhunës kanë ndodhur në qytet. Ndrësa viktima kanë qenë kryesisht të moshave 26-35 vjecare.

Statistikat e gjykatave tregojnë se dhuna në famije nuk kanë kursyer as të moshurarit. 1 në 5 viktima janë të moshës mbi 55 vjeç.

Nga rreth 2800 raste dhune në familje për të cilat gjykatat kanë vendosur në 2021, 79% ka në qendër gratë.  E kryesisht ato me arsim 9-vjeçar.

Dhunuesi në shumicën e rasteve ka qenë bashkëshorti. Dhe sipas të njëjtave statistika familjet ku pa pasur më shumë episiode dhune, janë ato me 2 fëmijë.

Por viktimat nuk janë vetëm gratë. Deri në maj të këtij viti, janë dhënë 28 urdhra mbrojtje ndaj tyre nga 282 në total.

Dhuna në familje është shkaku kryesor i divorceve në Shqipëri. Që në 2021-shin shënuan shifrën rekord të 5 viteve të fundit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?