‘Butrinti si mall tregu’, arkeologu: Pse e kaluan te Komisioni i Ekonomisë?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arkeologu Apollon Baçe thotë se Parku Kombëtar i Butrintit po trajtohet si mall tregu, për shkak se marrëveshja për menaxhimin, u kalua te Komisioni i Ekonomisë dhe jo i Kulturës.

Baçe u shpreh se të gjitha ndërtimet që do të bëhen në atë zonë, do të realizohen me paratë e taksapaguesve shqiptarë.

Sipas Baçes, kjo marrëveshje është skandaloze dhe ndër më të këqijat që qeveria ka bërë.

“Dihet që do votohet. Fjalia e vetme që kemi dëgjuar në këtë mes, është kjo që do bëhet si themi ne, ngaqë ne e dimë çfarë bëjmë, ne që jemi specialistë nuk e dimë çfarë bëjmë. Duke filluar nga gjëja më e pakët. Butrinti pse duhet të kalojë në Komisionin e Ekonomisë dhe jo atë të Kulturës. Do të thotë që është mall tregu.

Të gjitha ndërtimet që do bëhen aty, jashtë Butrintit, kazinotë, restorantet do bëhen me paratë e popullit. Lekët e mbledhura nga Butrinti do i fusin ata dhe në bazë të marrëveshjes, fondacioni do investojë 0,6% të fitimit vjetor që do ketë. Kemi bëjmë me një akt të pashoq, në krahasim me PPP-të e tjera, është më skandalozi”, theksoi ai.

Aktiviste të shoqërisë civile, janë në protestë para Kuvendit, në ditën që diskutohet dekreti i Presidentit Ilir Meta që ka kthyer për shqyrtim marrëveshjen për menaxhimin e Butrintit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?