Votimi në RMV, liderët politikë: I hap rrugë negociatave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votimi pro i propozimit francez në parlamentin maqedonas, i ka hapur rrugë nisjes së negociatave të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut me Bashkimin Europian.

Presidenti Meta përshëndeti vendimin, ndërsa përgëzoi dhe faktorin politik shqiptar që mbetet gjithnjë besnik i orientimit europian.

Në një reagim në Facebook, kryeministri Edi Rama shkruan se ditën e hënë, delegacioni shqiptar do të shkojë në Bruksel për të nisur këtë rrugë të re.

Rama kujton 3 vitet ku Shqipëria mbeti peng i politikës së brendshme që ai e quante mizerabël dhe të pafe dhe tani nuk ka më asnjë pengesë.

Vendimi i votimit pro të propozimit francez, është mirëpritur dhe nga Sali Berisha. Kreu i Partisë Demokratike, shkruan se ky vendim tregon dëshirën fisnike të BE-së dhe vendeve anëtare për të garantuar perspektivën europiane të vendeve të Ballkanit Perëndimor.

Berisha thotë se partia demokratike do të mbështesë çdo ligj, akt dhe vendim, për të bërë realitet anëtarësimin e Shqipërisë në BE.

“Partia Demokratike përshëndet këtë vendim të parlamentit të Maqedonisë së Veriut dhe vlerëson rolin e faktorit shqiptar në këtë vendimmarrje,” – shkroi nga ana tjetër Alibeaj.

Ditën e martë do të mbahet konferenca ndërqeveritare ka lajmëruar në Twitter-in e tij komisioneri Oliver Varhelyi duke e mirëpritur votimin në parlamentin maqedonas.

Ursula Von Der Leyen përgëzoi vendimin duke siguruar maqedonasit se gjuha e tyre do të mbetet e tyre.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?