‘Sulm kibernetik nga jashtë Shqipërisë’, AKSHI bllokon shërbimet online

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit ka njoftuar se vendi ynë po përballet me një sulm kibernetik.

Për këtë shkak, shërbimet online dhe sistemet qeveritare janë të mbyllura deri në neutralizimin e këtyre akteve kriminale.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Informacionit, sulmi i sofistikuar drejt sistemit të informacionit, vjen nga jashtë Shqipërisë.

Ky institucion bën thirrje për qytetarët, mediat, bizneset dhe gjithë aktorët e tjerë, të sensibilizohen për të thyer këtë sulm ndaj interesave kombëtare shqiptare.

Ekipi i Microsoft, i Jones Group International dhe ekipet e kompanive shqiptare në fushën Teknologjisë së Informacionit po punojnë për të mos lejuar që sulmi kinerbetik të dëmtojë apo cënojë sistemet shqiptare të informacionit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Premtohen investime në arsim dhe shëndetësi, 5 lajmet kryesore

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka mësim me turne, investime edhe Shëndetësia Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim...

1 viktimë, 459 infektime me COVID-19 në Shqipëri

Nga 1173 testime të kryera në 24 orët e fundit, 459 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Një person ka humbur jetën duke e çuar...

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

TË FUNDIT

Premtohen investime në arsim dhe shëndetësi, 5 lajmet kryesore

Ministritë ‘zgjidhin’ qeset; s’ka mësim me turne, investime edhe Shëndetësia Viti shkollor që do të nisë në shtator nuk do të ketë më mësim...

1 viktimë, 459 infektime me COVID-19 në Shqipëri

Nga 1173 testime të kryera në 24 orët e fundit, 459 qytetarë kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Një person ka humbur jetën duke e çuar...

109 të arrestuar, 338 nën hetim dhe 41 në kërkim, bilanci i policisë në 1 javë

Policia e Shtetit ka bërë bilancin e operacioneve të zhvilluara gjatë javës që shkoi dhe kontrolleve të ndërmarra nga policia kufitare dhe ajo rrugore....

Hoqi dhe hodhi në det flamurin turk, arrestohet pushuesi në Gjirin e Lalëzit

Një 48-vjeçar është arrestuar nga policia e Durrësit pasi hoqi me forcë flamurin e shtetit turk nga vendi i rojës detare në Gjirin e...

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?