Energjia jashtë parashikimeve, Balluku: Ballkani duhet të bashkëpunojë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kriza energjetike ka mbledhur në një tryezë 3 shtetet e Ballkanit të Hapur. Ministrja Belinda Balluku ka kërkuar edhe përfshirjen e shteteve të tjerë të rajonit, pasi gjendja me prodhimin dhe çmimet, është e jashtëzakonshme.

“Prej afro një viti jemi në krizë për sigurimin e energjisë elektrike, por gjendja po vazhdon të përkeqësohet. Me çmimet që kanë kaluar në 500 euro për megavat dhe klimën e nxehtë, kjo situatë ka dalë jashtë parashikimeve,” – tha ajo.

Në Ballkanin e Hapur tashmë po kërkohen bashkëpunim dhe rrugë të reja për prodhim energjie.

Ministrja ka folur edhe për projektet e reja që do të rrisin prodhimin në vend, dhe do të synojnë të mbrojnë tregun nga çmimet e larta.

“Shqipëria ka nevojë për rreth 7.5 mln megavat energji elektrike në vit, por me burimet e brendshme prodhon rreth 5 milionë,” – u shpreh ministrja.

 

LEXONI GJITHASHTU:

1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?