Turistët e huaj zgjedhin Korçën, preferojnë turizmin malor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sezoni turistik gjatë verës bën që pjesa më e madhe e pushuesve vendas të zgjedhin detin.

Korça ofron tjetër turizëm, të cilin e prefererojnë të huajt.

“Në lidhje me turistët vendas normal që ka mungesë, sepse Korça nuk ofron të njëjtin turizëm me bregdetin, Korça është qytet malor ka turizëm dimri zakonisht, por përgjithësisht ka ulje të numrit të vizitorëve vendas. Për turistë të huaj ka rritje të numrit duke marrë parasysh lehtësimin e masave të pandemisë dhe gjithçka tjetër”, thotë Vilson Demko, recepsionist hoteli.

“Të huaj ka pasur gjithmonë që vijnë vizitojnë Korçën, pastaj është kjo pjesa shumica viziton vendet bregdetare, kanë qejf pjesën e detit, Korça ka pjesën e emigrantëve të huaj, që kanë qejf qetësinë dhe kulturën e Korçës. Ka pasur ndikim ekonomia pasi duket që turistët që vijnë në Korçë janë pothuajse të gjithë të huaj, shumë pak janë shqiptarë”, shprehet Armando Gena, menaxher hoteli.

Turistët e huaj e zgjedhin Korcën për disa aryse. Më kryesorja është qetesia që fal qyteti dhe fshtrat piktoreske.

“Unë vij nga Belgjika me të dashurën. E duam Shqipërinë sidomos njerëzit këtu, janë shumë të sjellshëm, na kanë ndihmuar shumë. U nisëm nga Belgjika, pastaj në Vienë, Beograd, në Bari e tani në Korçë. Na e rekomanduan miqtë. Erdhëm me transport publik, përdorëm tren dhe autobus. Jam i surprizuar nga mikpritja juaj dhe është një vend që të jep relaks, më pëlqen më shumë se deti”, theksoi një turist belg.

Vitin e kaluar në Korçë u akomoduan rreth 90.000 turistë, në 111 hotelet që ka ky qytet.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?