Çollaku: Të hapen të gjitha dosjet, Bushka: Do ndryshojmë dhe Kodin Zgjedhor

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia Socialiste dorëzoi sot në Kuvend projektligjin hapjen e dosjeve të sigurimit edhe për ata persona që rezultojnë të pastër në verifikimet e mëparshme. Po sot edhe grupi parlamentar i Partisë Demokratike ka dorëzuar një projekt që synon hapjen e plotë të dosjeve.

Partia Socialiste ka depozituar ne Kuvend dy projektligje qe lidhen me hapjen e dosjeve të ish-Sigurimit të Shtetit. Projektligji i parë i jep të drejtë Autoritetit të Dosjeve qe verifikoje dokumentet edhe për persona për të cilët komisionet e mëparshme, “Nafizi” dhe “Bezhani” gjate viteve ’90, i kane certifikuar të pastër për lidhjet me Sigurimin e Shtetit.

Nisma e dytë ligjore është ndryshim i kodit Zgjedhor duke u ndaluar kandidimin kujtdo që ka qene bashkëpunëtor i sigurimit të shtetit.

Kryetarja e Komisionit të Ligjeve, Klotilda Bushka tha se rasti i fundit I Autoritetit të Dosjeve ku përmendet emri I ish-Presidentit kërkon reagim të menjëhershëm.

” Rastet flagrante dhe shqetësuese të pasqyruara në shkresën informuese të Autoritetit drejtuar Kuvendit të Shqipërisë, ku figura të rëndësishme të shtetit të pajisur me Certifikatën e pastërtisë së figurës në fakt rezultojnë në dokumentet e krijuara të ish-Sigurimit të Shtetit, kërkojnë një adresim dhe reagim të menjëhershëm,” – u shpreh Bushka.

Transparencë e plotë për këto raste duhet të kryhet dhe pengesat apo boshllëqet në legjislacionin ekzistues duhet të adresohen me qëllim zbardhjen e të vërtetës sipas vlerave demokratike të drejtësisë si përgjegjësi për brezat e ardhshëm por mbi të gjitha detyrim për ata që vuajtën nën regjimin e kaluar.

Nj projektligj që lejon hapjen e plotë e dosjeve është depozituar po sot në Kuvend nga grupi parlamentar i Partisë Demokratike. Deputeti Kreshnik Çollaku tha se kjo nismë lidhore duhet të shërbej për tu treguar shqiptarëve të vërtetën e për bashkëpunëtorët e sigurimit dhe krimet e komunizmit.

Ne vitin 2015 Partia Demokratike propozoi një projekt të ngjashëm për dekomunistizimin dhe hapjen e dosjeve, i cili nuk u pranua nga shumica e Partisë Socialiste.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

TË FUNDIT

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?