Malaj: S’ka marrëveshje me Greqinë për pensionet pa hyrë Shqipëria në BE

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Specialisti për çështjet e emigracionit në Greqi, Fatos Malaj e sheh si të vështirë mundësinë për arritjen e një marrëveshjeje mes Shqipërisë dhe Greqisë për pensionet.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Malaj u shpreh se një marrëveshje mund të arrihet kur Shqipëria të bëhet anëtare e Bashkimit Evropian.

“Me sa jam në dijeni, nuk ka filluar një bashkëbisedim ndërmjet qeverisë shqiptare dhe asaj greke për kompensimin e pensioneve. Flasim për një konpensim, sepse emigrantët shqiptarë që punojnë në Greqi, nëse arrijnë numrin e duhur të ditëve të punës, me lejen e qëndrimit përfitojnë pension në Greqi.

Këtu flasim për një kompensim për ata që kanë punuar ditë pune në Shqipëri dhe Greqi. E shoh shumë të arrihet një marrëveshje e tillë ndërmjet Shqipërisë dhe Greqisë. Unë mendoj se ky problem do të zgjidhet me hyrjen e Shqipërisë me Bashkimin Evropian. Nuk e shoh që të arrihet një marrëveshje e tillë”, theksoi ai.

Sipas Malajt, numri i madh i shqiptarëve që kanë punuar në Greqi pa leje qëndrimi dhe gjendja ekonomike e shtetit grek, janë disa nga faktorët përse kanë ngecur bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?