5 mijë udhëtarë hynë në portin e Durrësit, ankesa për çmimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Këtë të hënë hynë në territorin shqiptar përmes portit më të madh në vend 4,700 udhëtarë dhe 2,800 automjete.

Kryesisht ata janë emigrantë që jetojnë në shtetin fqinj, Itali dhe që kthehen në atdhe për të kaluar pushimet.

“Çdo vit vij, është toka jonë. Na mungon. Për të bërë pushime dhe për të parë prindërit, se i kemi këtu. Vendin tonë nuk e harrojmë se jemi shqiptarë e Shqipërinë e ka debulesë gjithkush, e sidomos ne që jemi jashtë shtetit”, shprehen ata.

Me qëllim përballimin e fluksit të lëvizjeve dhe përpunimin e shpejtë të pasagjerëve dhe automjeteve, porti po punon me 26 sportele.

Në këto kushte, e vetmja pakënaqësi e udhëtarëve mbeten çmimet.

“Çmimet janë mashalla, e kanë shtrenjtuar shumë.  Kam paguar 85 euro. Ç’të them unë, për ne edhe mirë edhe keq”, thanë disa prej tyre.

Muajin që lamë pas 85,000 udhëtarë zgjodhën transportin detar dhe hynë në Shqipëri përmes pikës kufitare të Portit të Durrësit.

Gjithashtu, autoriteti portual përpunoi dokumentacionet për 21,000 mjete në hyrje.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

TË FUNDIT

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?