Turizmi malor, Malësia e Madhe ndër vendet e preferuara për turistët e huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Malësia e Madhe edhe këtë sezon turistik duket se është ndër më të preferuarat nga turistët vëndas dhe të huaj.

Nisur dhe nga numri i lartë i vendeve turistike që përfshin Malësia e Madhe ka tërhequr një numër të lartë vizitorësh. Liqeni dhe mali mund të vizitohen mbrenda pak minutave ndërsa ndërtimi i disa resorteve të reja, kanë nxitur një turizëm të sukseshëm.

Kryetari i Bashkisë së Malësisë së Madhe, Tonin Marinaj tha për Euronews Albania se janë marrë të gjitha masat për këtë sezon turistik, ndërsa thekson se investimet e reja në zonë kanë shtuar njësitë akomoduese.

“Vermoshi, Lëpusha , mbajnë rekordin e prenotimeve ndërsa të edhe zonat e tjera siRazma por dhe vija liqenore kanë një numër të lattë turistash thotë Marinaj ndërsa vlerëson së tepërmi çmimet të cilat pamvarësisht rritjes të produkteve , nuk kanë pësuar rritje të konsiderueshme”, u shpreh ai.

“Për sa u përket çmimeve në krahasim dhe me 2019 në malësinë e madhe duke pasur parasysh ata që tregtojnë shohin dhe anën njerëzore dhe atë ekonomike ata që tregtojnë edhe të qytetarëve shqiptar dhe atyre të huaj dhe kuptphet që ka dyndje turistash. Bizneset vërtet të kënaqur nga ardhja e vizitorëve sa i takon shërbimit me cilësi që ofrojnë”, shtoi kryebashkiaku.

Ajri i pastër, natyra magjepsëse por dhe freskia e bjeshkëve ndërthurur me ushqimin vendas e rëndisin Malësinë në një nga destinacionet më të vizituara turistike në vend.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

TË FUNDIT

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...

Të vdekur dhe të djegur, civilë ukrainas shtrihen të vrarë pas tërheqjes ruse

Ndërsa forcat ruse u tërhoqën nga periferia e qytetit lindor të Ukrainës, nëpër rrugë u panë trupat e civilëve të vdekur dhe të djegur. Të...

Japonia, Australia dhe SHBA-ja dënojnë stërvitjet e Kinës pranë Tajvanit 

Ministri japonez i Mbrojtjes Hamada Yasukazu, sekretari amerikan i mbrojtjes Lloyd Austin dhe zv. kryeministri dhe ministri i Mbrojtjes së Australisë Richard Marles dënuan...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?