Bujqësia, Zusi: Nëse vendosim sot legjislasionin e BE, mbyllen 90% e ndërmarrjeve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish zëvendës ministri i Bujqësisë, Alban Zusi thotë se autoritetet shqiptare nuk janë të informuar në lidhje me rritjen e standardeve në bujqësi dhe për përafrimin e legjilasionit të këtij sektori me atë të Bashkimit Evropian, pas hapjes së negociatave.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Zusi u shpreh se nëse sot Shqipëria do e kthente në ligj legjislacionin e BE-së për bujqësinë, 90% e ndërmarrjeve për këtë sektor do të mbylleshin.

Kjo sipas tij, për disa faktorë, si mos plotësomi i standardeve ushqimore apo sigurisë në punë.

“A e dinë autoritetet shqiptare këtë punë? Unë kam përshtypjen se nuk e di, të paktën nga indikatorët që kam, nga takimet që bëhen. Përgjithësisht, koncepti i integrimit konceptohet si një proces  i përkthimit të legjislacionit dhe i aprovimit në parlament, por nuk është kështu.

Ti mund ta marrësh rregulloren e BE për qumështiun apo mishin. Nëse e merr dhe e kthen  në ligj shqiptar, ti të nesërmen që e aprvonin ligin duhet të mbyllësh 90% të ndërmarrjeve. Nuk plotësohen standardet e sigurisë ushqmiore, sigurisë së punë. Është një process se cili ështës tandardi aktual, cilat janë nevojat dhe sa fonde do duhet nga Bashkimi Evropian”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?