Të huajt preferojnë Razmën, çmimet konkurruese dhe natyra faktorët kryesorë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në largësi vetëm 40 km nga qyteti i Shkodrës, në zemër të bjeshkëve, Razma është oazi përfekt për të kaluar tamperaturat e larta të këtyre ditëve.

Ndonëse nuk është fundjavë, ka mjaft vizitorë vendas dhe të huaj.

“Jam nga Norvegjia dhe kam ardhur të vizitoj vendin e gruas time në Shqipëri. Këtu është shumë më freskët nga vendet e tjera pasi kur unë mbërrita një javë më parë në Shqipëri, temperatura ishte 40 gradë dhe nuk është aspak normale për ne që vijmë nga Norvegjia. Ky vend është i mrekullueshëm, pamja, natyra të gjitha”, shprehet turisti.

Për operatorët turistik në zonë, vera deri më tani ka një numër të kënaqshëm turistësh ndërsa presin që dyndja më e madhe të jetë gjatë muajit gusht. Ndryshe nga sa po ndodh në zona të tjera në vend, çmimet pak kanë ndryshuar.

“Duke parë dhe krizën që po përfshin të gjithë Evropën, situata është e kënaqshme. Ne jemi të kënaqur me vizitorët, por besoj se duke parë që jemi në fillim të gushtit, deri nga 15 shtatori besoj se do të ketë duke parë dhe lëvizjet në dogana dhe aeroporte besoj se do të ketë një fluks edhe më të madh të vizitorëve në pikën turistike të Razmës”, tha Ferdi Sterkaj, administrator hoteli në Razëm.

Rreth 80% e njësive akomoduese në Razëm janë të prenotuara, ndërsa muaji gusht pritet të plotësojë me kapacitet të plotë pjesën më të madhe të Alpeve.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?