Çika: Shumë politikanë kanë qenë bashkëpunëtorë të ish-Sigurimit të Shtetit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-kryetari i Shoqatës Antikomuniste dhe ish të Përndjekurve politikë, Nebil Çika thotë se shumë politikanë kanë qenë bashkëpunëtore të ish-Sigurimit të Shtetit.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, ai u shpreh se komisionet e ngritura për verifikimin e ish-bashkëpunëtorëve, nuk janë të vlefshme.

Ai përmendi disa emra politikanësh, sipas të cilët edhe pse kanë qenë bashkëpunëtorë, e kanë kaluar filtrin nga këto komisione.

“Ne gjatë periudhës para se të plaste ky skandali që pretendohet për Ilir Metën, kemi nxjerrë disa figura të tjera që kanë qenë bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit, por që Komisioni “Bezhani “dhe Mezini i ka kaluar. Për mua këto komisione nuk janë të vlefshme.

Ne i kemi vërtetuar me dosje që bashkëpunëtorë të Sigurimit të Shtetit e kanë kaluar filtrin, janë në politikë, në gjykata, në të gjithë sistemin shqiptar dhe nuk janë pak, janë me qindra. Janë shumë, është listë e gjatë. Ish-kryetari i Parlamentit Gramoz Ruçi ka qenë një bashkëpunëtor i ish-Sigurimit të Shtetit. Edhe ish-zëvendës ministri Genc Ruli. Mora dy shembuj, por lista është e gjatë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?