Zjarret në vend, Prençi: Shqipëria mund të bëhet vendi i parë në Evropë pa pyje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-drejtori i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi ka paralajmëruar se Shqipëria mund të bëhet vendi i parë në Ballkan, por dhe në Evropë, pa pyje.

Premçi u shpreh në një intervistë për “Euronews Albania”, se sipërfaqja pyjore në vend është pothuajse e djegur nga zjarret dhe shtoi se autoritetet nuk kanë marrë një masë,

Sipas tij, asnjë mjet motorik i ushtrisë shqiptare nuk ngrihet në ajër për të kryer një operacion për fikjen e zjarrit.

“Unë kam qenë një kritik për mënyrën e menaxhimit për shkak të gatishmërisë zero të flotës ajrore të ushtrisë shqiptare për të përballuar emergjencat civile në rast zjarresh në Shqipëri. Asnjë mjet motorik i ushtrisë shqiptare nuk ngrihet në ajër për të kryer një operacion për fikjen e zjarrit. Në disa raste janë përdorur helikopterë me kontratë.

Mua më shqetëson ajo që Shqipëria rrezikon të mbetet vendi i parë në Ballkan, por edhe në Evropë, pa yje. Askush nuk mendon për pyjet shqiptare kur i bie zjarri. Mundohemi të numërojmë disa sipërfaqe pyjore, se në fakt Shqipëria pothuajse është djegur, ose është prerë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

TË FUNDIT

“Arrest shtëpie” për ish-deputetin e PS-së, gjykata pranon kërkesën

Ish-deputeti i Partisë Socialiste, Alqi Bllako është liruar nga qelia, pasi GJKKO ka pranuar kërkesën e tij për masë sigurie më të butë. Gjykata pranoi...

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?