Crawford: Korrupsioni pengon kompanitë amerikane që të investojnë në Shqipëri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-presidenti i Dhomës Amerikane të Tregtisë, Mark Crawford thotë se korrupsioni është një pengesë për kompanitë amerikanë, që të vijnë dhe të investojnë në Shqipëri.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Crawford u shpreh se kompanitë e mëdha amerikane nuk investojnë në mënyrë direkte në vendin tonë, për shkak të korrupsionit, megjithëse tha se mund të bashkëpunojnë me kompani shqiptare.

“Është diçka që ka qenë edhe gjatë periudhës që unë kam qenë në Shqipëri, nuk pengon investitorët, por duhet përmirësuar. Është diçka e lidhur me korrupsionin, është një pengesë për amerikanët dhe për të gjithë investititorët e huaj. Ajo është përmendur nga DASH për shkak të korrupsionit dhe është diçka më e gjerë se pikëpamja ime.

Unë besoj se ka ndikuar shumë korrupsioni sepse nuk kemi investime direkte, por kemi bashkëpunim. Është e vështirë që kompanitë e mëdha të investojnë në mënyrë direkte, por mund të bashkëpunojnë me kompani shqiptare”, theksoi ai.

Shqipëria cilësohet si vend i vështirë për të bërë biznes në raportin e Departamentit Amerikan të Shtetit.

Raporti flet edhe ndikimin destabilizues që ka shkaktuar në ekonomi ish-kryeministri Sali Berisha gjatë muajve të fundit për shkak të përplasjes në Partinë Demokratike.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

TË FUNDIT

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e vrasjes së...

‘Shqipëria pa zot shtëpie’, Molla: Jo flamur të huaj në institucionet shtetërore

Leon Molla, një qytetar shqiptar i shpallur 'non grata" nga Turqia pasi ishte organizatori i një proeste ku u hoq flamuri turk në HEC-in...

Hoqi flamurin turk nga HEC-i i Mirditës, Molla: Jam “non grata” nga Turqia e Serbia

Leon Molla, është një qytetar shqiptar i cili u shpall "non grata" nga Turqia dhe u dënua me dy vite burgim nga Gjykata e...

Flamuri turk nuk duhej të ishte vendosur në kullën e vrojtimit, thotë avokati

Avokati, Kastriot Frashëri thotë se flamuri turk nuk duhet të ishte vendosur në kullën e vrojtimit në plazhin e Gjirit të Lalëzit dhe se...

Bajram Begaj pritet me ceremoni shtetërore në Prishtinë nga Vjosa Osmani

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj është pritur me ceremoni shtetërore në sheshin “Ibrahim Rugova”, në Prishtinë nga Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në kuadër...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?