Granit Xhaka nën hetim, Çarçani: E vështirë që mafia të operojë në nivele të larta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari sportiv, Gerti Çarçani thotë se mafia e basteve e ka të vështirë që të trukojë ndeshje të niveleve të larta, si të klubit të Arsenalit, pjesë e së cilës është Granit Xhaka, i cili është vënë nën hetim.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Çarçani u shpreh se është faza e parë e hetimit dhe se federata zviceriane po klubi i Arsenalit nuk po kryejnë hetime paralele.

“Nuk kam hulumtuar për të bërë një hulumtim të plotë. Nuk kam parë federatën që të bëjë një hetim paralel. Nëse ka një diçka të konfirmuar, federata dhe klubi do bëjnë lëvizjet e tyre. Është faza e parë, është për t’u parë. Do zbardhet nëse realisht nuk është një fiasko.

Në të tilla historira pjesa ebasteve është e qenësishme dhe gëlon në të gjitha vendet e botës, edhe në Shqipëri. Mafia e basteve nëse do që të trukojë një ndeshje, mund të lidhet dhe të operojë, por jo në nivele të këtij lojtri të tillë që operojnë nga brenda, që lojtari përkatës të tolerojë ndonjë ndeshje, por kurrsesi në këto nivele”, theksoi Çarçani.

Futbollisti i Arsenalit dyshohet se mund të jetë i përfshirë në mafien shqiptare, bashkë me një ish-futbollist profesionist.

Hetuesit po shqyrtojnë rastin kur gjatë muajit qershor në ndeshjen Arsenal-Leeds, 29-vjeçari u ndëshkua me karton të verdhë, për të cilin dyshohet se e mori qëllimisht.

Dy muaj më parë, Federata Angleze iu drejtua Agjencisë Kombëtare të Krimeve që të shqyrtonte rastin e Xhakës.

Mesfushori zviceran me origjinë shqiptare qëndroi mbi topin për rreth 20 sekonda para se të ndëshkohej dhe menjëherë pas ndeshjes u raportua se një shumë prej 250 000 stërlinash është fituar për këtë karton të verdhë të marrë nga ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Porti i Durrësit, Berisha: Rama dha 1.5 mln metër katror truall pa garë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me projektin për Portin e Durrësit,...

Begaj në Prishtinë: Liberalizimi i vizave për Kosovën, premtim i vonuar

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj deklaroi se liberalizimi i vizave për Kosovën është një premtim i vonuar. Deklaratën, Begaj e dha këtë të hënë në...

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

TË FUNDIT

Porti i Durrësit, Berisha: Rama dha 1.5 mln metër katror truall pa garë

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka vijuar me akuzat në drejtim të kryeministrit Edi Rama, në lidhje me projektin për Portin e Durrësit,...

Begaj në Prishtinë: Liberalizimi i vizave për Kosovën, premtim i vonuar

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj deklaroi se liberalizimi i vizave për Kosovën është një premtim i vonuar. Deklaratën, Begaj e dha këtë të hënë në...

Osmani: Kosova dhe Shqipëria duhet të kenë traktat për mbrojtje të ndërsjellë

"Është me rëndësi që me Shqipërinë të kemi një traktat për mbrojtje të ndërsjellë, për të cilin në mënyrë reciproke do të reagojmë në...

Dinamika, si ndodhi ngjarja ku u plagos punonjësi i IMT-së

Euronews Albania ka siguruar dosjen hetimore në lidhje me ngjarjen e ndodhur tre ditë më parë në kryeqytet, ku një 55-vjeçar plagosi punonjësin e...

Plagosi inspektorin e IMT-së, 55-vjeçari del para gjykatës

Prej orës 11:00 ka nisur vlerësimi i kushteve të arrestimit në flagrancë të shtetasit Qani Muça, ndaj të cilit rëndon akuza e "Vrasjes së...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?