COVID nuk është zhdukur edhe për shkak të varianteve të reja, thotë mjeku

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“COVID-19 është kthyer në një sëmundje endemike dhe virusi nuk është zhdukur ende për shkak të karakteristikave të saj dhe varianteve të reja”.

Kështu u shpreh në një intervistë për “Euronews Albania”, mjeku Kita Sallabanda.

Sipas tij, njerëzit do duhet të mësohen që të jetojnë me COVID-in, ashtu si me virusin e gripit apo viruse të tjera.

“COVID-19 është kthyer në një sëmundje endemike, do vazhdojmë të jetojmë me të. Do ketë ditë që do rriten ose do zbresin numrat. Ne në Evropë japim të dhëna dy here në javë, jo si në Shqipëri që jepen çdo ditë, kjo është absurde. Do vazhdojmë të jetojmë me këtë virus, siç po jetojmë me virusin e gripit.

Nuk e kemi zhdukur akoma sepse ky virus ka karakteristika të veçanta dhe kanë dalë variante të reja të Omicronit, ka dalë vartianti BA4, BA5 që kanë shumë ndryshime nga variantet e tjera”, theksoi ai.

Sipas Sallabandës, ende ka shumë njerëz që nuk janë vaksinuar dhe Shqipëria është një vend që ka një numër më të ulët vaksinimi në krahasim në vendet e tjera të Evropës.

Ai nënvizoi se ky është një problem i madh që Ministria e Shëndetësisë duhet ta ketë në konisderatë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

TË FUNDIT

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?