Goncharenko tregon arsyet përse dorëzoi rezolutën për njohjen e Kosovës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Deputeti ukrainas, Oleksiy Goncharenko ka dorëzuar një draft-rezolutë në Parlament, ku bëhet thirrje që vendi të njohë pavarësinë e Kosovës.

Në një intervistë për “Euronews Albania, Goncharenko ka treguar arsyet se përse vendosi ta ndërrmerte pikërisht në këtë moment iniciativën.

Ai u shpreh se nuk është marrë personalisht më herët me çështjen e Kosovës, teksa shtoi se lufta me Ukrainën, e ka ndryshuar sjelljen e Kievit ndaj disa çështjeve.

Goncharenko u shpreh i shqetësuar se Rusia mund ta përdorë njohjen e Kosovës, si justifikim për Krimenë dhe Donbasin.

“Unë personalisht nuk jam marrë më herët me këtë çështje, ndaj dhe e nisa në këtë moment këtë iniciativë, por edhe për faktin se lufta e ka ndryshuar sjelljen tonë ndaj disa çështjeve. Ne në Ukrainë jemi të shqetësuar që Rusia mund të përdorë njohjen e Kosovës si justifikim për Krimenë dhe Donbasin, që është e pushtuar nga Rusia.

Por mendoj se mbas nisjes së luftës më 24 shkurt, është e qartë për këdo, që nuk është dëshira e popullit në Ukrainë që situata të vazhdojë kështu dhe është një agression i luftës së Rusisë në Ukrainë dhe nuk mund të krahasohet aspak me situatën që ka kaluar Kosova me Serbinë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

TË FUNDIT

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?