Porti turistik investim i ligjshëm, Selenica: Politika s’duhet të trembë invesitorët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Geri Selenica, drejtues i Qendrës Shqiptare për Studime Strategjike tha se porti turistik do ta shndërrojë Durrësin në një qendër të rëndësishme në Mesdhe duke u bërë motor ekonomik i zhvillimit të të gjithë vendit.

I pyetur lidhur me akuzat politike lidhur me këtë projekt, Selencia bëri thirrje që politika të mos komentojë kur bëhet fjalë për investime të mëdha strategjike siç është ky.

“Është një projekt shumë i ligjshëm, unë vetë kam zënë radhën për të blerë aparatment në këtë zonë dhe njoh nja 20 të tjerë që kanë bërë të njëjtën gjë. Politika në Shqipëri del kundër çdo projekti të madh të qeverisë për kredite politike. Për projekte strategjike politika s’duhet të komentojë dhe s’duhet të trembë investitorët. Nuk ka ardhur ndonjëherë investitor të investojë 2 mld euro në Shqipëri”, tha Selenica.

Porti i Durrësit ka kaluar tërësisht në pronësi të kompanisë Durrës Yacht&Marina.

Në datën 21 korrik, Këshilli i Ministrave ka vendosur që të transferojë në emër të kompanisë që do të ndërtojë portin turistik në këtë qytet të gjithë strukturën dhe infrastrukturën e Portit.

Vendimi i jep investitorit 5.4 hektarë ndërtesa të portit, duke i hapur rrugë nisjes së konstruksionit të marinës turistike.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

LDK refuzoi takimin, Begaj: Nuk arrita t’i bashkoja partitë në një tavolinë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë vizitës së tij të parë në Kosovë është takuar me krerët e institucioneve dhe krerët e opozitës, me...

TË FUNDIT

Të pathënat e Alpha Show, Noizy intervistë për Euronews Albania| 5 ngjarje

Kushtoi mbi gjysmë milion euro, Noizy: Isha sponsori i vetëm i Alpha Show Noizy e cilësoi një ëndërr të bërë realitet koncertin Alpha Show,...

Gjashtë avionë luftarakë gjermanë iu afruan Singaporit 

Një grup avionësh luftarakë të Forcave Ajrore Gjermane iu afruan Singaporit në një përpjekje për të fluturuar rreth 12,800 kilometra nga baza e tyre...

LDK refuzoi takimin, Begaj: Nuk arrita t’i bashkoja partitë në një tavolinë

Presidenti i Shqipërisë, Bajram Begaj gjatë vizitës së tij të parë në Kosovë është takuar me krerët e institucioneve dhe krerët e opozitës, me...

Zbulohet axhenda e takimit mes Kurtit dhe Vuçiçit në Bruksel

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, dhe presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç do të takohen të enjten më 18 gusht në Bruksel, pas më shumë...

Aktorja 95-vjeçare do kandidojë për senatin italian

Ikona e kinemasë italiane Gina Lollobrigida do të kandidojë për Senatin në zgjedhjet e vendit të saj muajin e ardhshëm, disa javë pasi festoi...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?