FBI ‘zbarkon’ në Tiranë për sulmin kibernetik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një grup i FBI është dislokuar në Tiranë për të mbështetur hetimin mbi sulmin kibernetik që goditi institucionet e vendit disa javë më parë.

Lajmi u bë me dije nga zv.kryeministrja dhe ministrja e Infrastrukturës, Belinda Balluku gjatë një inspektimi në Drejtorinë e Përgjithme të Transportit Rrugor.

Balluku tha se Shipëria, si pjesë e zhvillimit të teknologjisë, nuk mund të bëjë përjashtim nga sulme të tilla që ndodhin në të gjithë botën, ndaj po merren masa që të parandalohen në të ardhmen.

“Ky investigim i thellë që po bëhet nga FBI dhe agjencitë e tjera ligjzbatuese do na japin të gjitha të dhënat si ka ndodhur sulmi, nga ka ardhur, megjithëse një pjesë e tyre sot janë zbardhur”, tha Balluku.

Disa javë më parë vendi ynë u përballet me një sulm kibernetik.

Për këtë shkak, shërbimet online dhe sistemet qeveritare u mbyllën për disa ditë.

Sipas Agjencisë Kombëtare të Informacionit, sulmi i sofistikuar drejt sistemit të informacionit, erdhi nga jashtë Shqipërisë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Cilat shtete i paguajnë më shumë dhe më pak mësuesit në Evropë?

Në cilin shtet do paguheshit më shumë dhe më pak si mësues në Evropë? Është Dita Botërore e Mësuesve, por në shumë vende, ka pak...

Rama: Pse vendosëm të mos i kërkojmë NATO-s zbatimin e nenit 5 pas sulmit kibernetik

Shqipëria u godit nga një sulm kibernetik pak muaj më parë dhe sulmi ishte aq shkatërrues, saqë qeveria konsideroi mundësinë për të kërkuar një...

Putin firmos dekretet, 4 rajonet ukrainase bëhen pronë ruse

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi këtë të mërkurë katër dekrete kushtetuese për aneksimin e republikave të vetëshpallura popullore të Donjeckut, Luhanskut, Khersonit dhe Zaporizhias,...

TË FUNDIT

Cilat shtete i paguajnë më shumë dhe më pak mësuesit në Evropë?

Në cilin shtet do paguheshit më shumë dhe më pak si mësues në Evropë? Është Dita Botërore e Mësuesve, por në shumë vende, ka pak...

Rama: Pse vendosëm të mos i kërkojmë NATO-s zbatimin e nenit 5 pas sulmit kibernetik

Shqipëria u godit nga një sulm kibernetik pak muaj më parë dhe sulmi ishte aq shkatërrues, saqë qeveria konsideroi mundësinë për të kërkuar një...

Putin firmos dekretet, 4 rajonet ukrainase bëhen pronë ruse

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi këtë të mërkurë katër dekrete kushtetuese për aneksimin e republikave të vetëshpallura popullore të Donjeckut, Luhanskut, Khersonit dhe Zaporizhias,...

Kampionati kombëtar i boksit, vlonjatët synojnë titullin kampion

13 boksierë, ku 6 prej tyre kanë mbërritur nga Gjermania e Belgjika do të garojnë nën emrin e një ekipi të madh siç është...

KQZ rekomandon tre ndryshime në Kodin Zgjedhor

Në pritje të nisjes së punës nga Komisioni i Posaçëm për Reformën Zgjedhore për të bërë ndryshimet e nevojshme në Kodin Zgjedhor për procesin...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?