Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme e çmimeve ka bërë që shqiptarët ta kenë të pamundur të bëjnë edhe disa ditë pushime, ku theksoi se plazhet në jug janë të zbrazura.

“Sigurisht, jemi koshientë, të gjithë ne shkojmë në punë dhe shikojmë sesa e vështirë është që të bësh edhe pushime për 1 javë. Ne shikojmë që shumica e plazheve në jug të Shqipërisë janë të zbrazura, jo për mungesë të turistëve të huaj, por atyre shqiptarë. Rritja e vazhdueshme e çmimeve në plazhet e jugut e ka bërë të pamunudur për të pushuar atje.

Është një dëshmi konkrete se shqiptarët janë në vështirësi ekonomike. Që nga 6 marsi e deri më sot kemi pasur rritje të çmimit të naftës dhe ushqimeve dhe pjesa më e madhe e njerëzve nuk kanë pasur një indeksim të pagave”, nënvizoi eksperti.

Partitë opozitare propozuan 8 pika për të mbrojtur qytetarët dhe tregun nga çmimet e larta.

Në një dalje për mediat ditën e djeshme, Partia Demokratike dhe Partia e Lirisë kërkuan reduktim të taksave të naftës, rritje të rrogave e pensioneve dhe subvencionim në transportin publik.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

TË FUNDIT

Qindra fluturime të anuluara për shkak të grevës së pilotëve në Gjermani 

Greva e pilotëve të linjës ajrore me kosto të ulët Eurowings e detyroi kompaninë gjermane të anulojë rreth 250 fluturime sot. Një degë e Lufthansa...

Partia e Lirisë: Meta s’është ndaluar për Kongresin e Partisë Socialiste Europiane

Zyrtarë të Partisë së Lirisë kanë mohuar për Euronews Albania lajmin që qarkulloi në media se kreut të Partisë së Lirisë, Ilir Meta i...

4 herë mbi mesataren, gjyqtarët dhe prokurorët e Shqipërisë më të paguarit në Europë

Gjyqtarët dhe prokurorët në Shqipëri janë më të paguarit në Europë në raport me rrogën mesatare të vendit. Të dhënat e një raporti të Këshillit...

Dosja e “Rrumit të Shijakut” dhe vëllezërve Beqiraj i kalon SPAK

Prokuroria e Durrësit shpall mos-kompetencën e hetimit të vrasjeve dhe tentativave të vrasjeve për 14 të arrestuarit gjatë operacionit "Porositësi". Kjo dosje i kalon Strukturës...

Komuniteti i ri Politik, Rama: Ndërtojmë diçka shumë të rëndësishme për njerëzit

Udhëheqësit e Bashkimit Europian dhe 17 liderët e vendeve jo anëtare të unionit janë takuar sot në kryeqytetin çek, Pragë. Ky takim në kalanë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?