I hapet rruga portit turistik të Durrësit, 5 lajmet kryesore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • Nënshkruhet memorandumi për ndërtimin e portit turistik të Durrësit, investim 2 mld$

Projekti per portin turistik te Durresit

Është nënshkruar sot Memorandum i Bashkëpunimit për ndërtimin e portit turistik të Durrësit. Investimi prej 2 mld dollarësh është një bashkëpunim midis “Eagle Hills Real Estate Development” shpk, përfaqësuar nga investitori e zhvilluesi me famë botërore Muhammed El Alabbar dhe “Albanian Seaports Development Company”.

Lexoni me shume: Nënshkruhet memorandumi për ndërtimin e portit turistik të Durrësit, investim 2 mld$

  • Rama: Porti turistik i Durrësit ndryshon Shqipërinë përgjithmonë

Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama e cilësoi ndërtimin e portit turistik të Durrësit një investim strategjik që do ndryshojë përgjithmonë ekonominë e vendit.

Sipas kreut të qeverisë, investimi i paparë ndonjëherë në vend që i kalon 2 mld dollarët do ta bëjë Durrësin portin turistik më të madh në Mesdhe dhe binjak të marinës së Dubait.

Lexoni me shume: Rama: Porti turistik i Durrësit ndryshon Shqipërinë përgjithmonë

  • Nis në Shkodër mbledhja e firmave për largimin e Çuçit dhe Kumbaros

Petioni per largimin e ministrave

Nisi sot nga Shkodra mbledhja e firmave për peticionin që do t’i kërkojë kryeministrit Rama shkarkimin e ministrave, Bledi Çuçi dhe Mirela Kumbaro.

Dy ministrat akuzohen nga protestuesit se kanë përgjegjësi morale për ngjarjen tragjike ku humbi jetën 7-vjeçarja, Jonada Avdia dhe bashkë me drejtorin e policisë, Gledis Nano, do duhet të japin dorëheqjen.

Lexoni me shume: Nis në Shkodër mbledhja e firmave për largimin e Çuçit dhe Kumbaros

  • 11 vite pritje për rrugën Qukës-Plloçë, qeveria 49 mln euro shtesë për ndërtimin

Rruga Qukës-Qafë Plloçë, e cila shkurton distancën mes Tiranës dhe Korçës ka marrë 49 mln euro të tjera për t’u mbaruar plotësisht. Kredia është dhënë nga Fondi Saudit për Zhvillim dhe do të shlyhet për 25 vitet në vazhdim.

Qeveria ka gjetur paratë për të përfunduar rrugën Qukës-Qafë Plloçë. 49 mln dollarë janë dhënë nga Fondi Saudit për Zhvillim, që kantieri i hapur 11 vite më parë të mbyllet në pjesën e mbetur të pashtruar.

Lexoni me shume: 11 vite pritje për rrugën Qukës-Plloçë, qeveria 49 mln euro shtesë për ndërtimin

  • Zgjedhjet në Itali, ekstremi i djathtë fiton terren

Blloku i ekstremit të djathtë në Itali është në rrugën e duhur për të fituar një shumicë të gjerë në të dyja dhomat e parlamentit në zgjedhjet kombëtare të muajit të ardhshëm, duke përfituar nga përçarjet midis kundërshtarëve.

Aleanca konservatore kryeson sondazhet e opinionit përpara zgjedhjeve të 25 shtatorit, ku partia e ekstremit të djathtë Fratelli d’Italia pritet të dalë partia më e madhe.

Lexoni me shume: Zgjedhjet në Itali, ekstremi i djathtë fiton terren

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?