Mirakaj: Dosjet e ish-Sigurimit të hapen për ata që duan të përfshihen në politikë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish anëtari i Autoritetit për Informimin mbi dokumentet e ish-Sigurimit të Shtetit, Simon Mirakaj deklaroi se nuk është për hapje totale të dosjeve.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Mirakaj u shpreh se dosjet duhet të hapen për personat që duan të marrin pjesë në politikë, apo që zgjidhen në funksione të larta shtetërore.

“Unë nuk jam për hapje totale. Unë jam për hapje të atyre njerëzve që duan të marrin pjesë në politikë, të atyre njerëzve që duan të zgjidhen në funksione të larta, të jenë funksionarë shteti, njëkohësisht kur bëhet zgjedhje vendore për kryetar bashkie.

Të bëhet me detyrim. Nuk jam dakord për t’i hapur në masë, sepse shumica e këtyre njerëzve që kanë bashkëpunuar me sigurimin kanë vdekur dhe një pjesë e tyre është bërë me dhunë”, theksoi ai.

Në shtator socialistët do të nisin punën për të ndryshuar ligjin për hapjen e dosjeve të bashkëpunëtorëve.

Në Kuvend janë depozituar disa nisma si nga mazhoranca, ashtu dhe opozita.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?