Të huajt pushtojnë Gjirokastrën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Qyteti i gurtë i Gjirokastrës mbetet një nga atraksionet turistike më të veçanta në vendin tonë. Këtë vit janë mbajtur me dhjetëra aktivitete kulturore dhe artistike të cilat kanë tërhequr vëmendjen e turistëve, kryesisht të huajt.

Qyteti i gurtë është duke njohur ditë të arta përsa i përket turizmit. Me qindra vizitorë zbarkojnë për atraksionet turistike, aktivitetet kulturore dhe kulinarinë karakteristike.

Kamera e Euronews Albania kreu një vëzhgim në një nga pjesët më tërheqëse të qytetit ku qartë vihet re numri i lartë i turistëve të huaj.

Ata tregojnë se pëlqejnë mikpritjen gjirokastrite por edhe çmimet tejet të ulëta për ta.

“Unë vij nga Hollada, jetoj ne Amsterdam dhe kemi ardhur në Gjirokastër sepse po bëjmë një tur në Shqipëri. Më pëlqen shumë, klima është shumë e mirë dhe njerëzit janë miqësor,” – u shpreh një qytetar.

“Oh, këtu edhe berberët janë shumë të mirë, bashkëshorti im u qeth këtu. Çmimet janë shumë të mira, jemi të lumtur me to. Do ua sugjerojmë e të tjerëve kur të shkojmë në vendin tonë,” – tha një zonjë.

Për drejtorin e turizmit në bashkinë e Gjirokastrës, Blerim Kore, sezoni mund të konsiderohet i suksesshëm. Ajo që bie në sy, është numri i lartë i të huajve krahasuar me vizitorët shqiptarë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?