Rritet numri i vizitorëve në Kalanë e Rozafës, kryesisht të huaj

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kalaja Rozafa mbetet një nga destinacionet më të preferuara të turistëve në qytetin e Shkodrës.

Muaji korrik ka shënuar një numër rekord turistësh, ndërsa ky pritet të jetë viti më i siksesshëm sa i takon vizitueshmërisë.

Fluksi i turistëve ka vënë në dukje problemin e parkimit i cili nuk është i mjaftueshëm.

Drejtuesja e Drejtorisë Rajonale të Trashëgimisë Kulturore në Shkodër, Besara Podgorica u shpreh për “Euronews Albania” se që nga fillimi i vitit 2022 e deri në korrik, kalaja u vizitua nga 50 mijë turistë.

“Nëse do t’i referohemi shifrave, statistikave dhe nëse do të bëjmë një krahasim me vitin 2019, ne shikojmë që për periudhën janar-korrik të vitit 2022, kemi 50 mijë vizitorë. Për të njëjtën periudhë të vitit 2019, kemi një rritje me 10 mijë vizitorë. Turistët janë kryesisht nga Franca, por nuk mbetet pas Polonia, Italia, Spanja. Sivjet kemi një prezencë të shtuar të turistëve nga Arabia Saudite dhe Egjipti”, theksoi ajo.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

TË FUNDIT

Zbulohet vendbanim 9 mijë vjeçar në Turqi

Arkeologët kanë gjetur vegla kockash dhe obsidiane, rruaza dhe zbukurime të tjera në vendin e Tumës Sircalitepe, e cila ndodhet në Turqinë qendrore. Sipas mediave...

Shuhen shpresat e Shqipërisë për në Ligën e Kombeve, kuqezinjtë mposhten nga Izrali

Ëndrra e Shqipërisë për të kapur vendin e parë në Ligën e Kombeve është shuar. Kuqezinjtë në ndeshjen kundër Izraelit janë mposhtur me rezultatin 2-1. Kombëtarja...

Aksident në Shkodër, oficeri i policisë përplaset me ‘Volkswagen’, 3 të plagosur

Një aksident ka ndodhur mbrëmjen e sotme në Shkodër, ku tre persona kanë mbetur të plagosur. Policia bën me dije se në aksin rrugor Shkodër...

Indi/ 36 të vdekur në një ditë nga rrufetë dhe përmbytjet

Moti i keq dhe rrufetë kanë vrarë 36 njerëz brenda një dite në shtetin verior të Indisë Uttar Pradesh, thanë autoritetet. Të paktën 24 prej tyre vdiqën...

Stuhia vonon lëshimin e raketës së NASA-së për në Hënë

Lëshimi i raketës më të fuqishme ndonjëherë të NASA-s është vonuar për shkak të një stuhie tropikale që mund të shndërrohet në një uragan. Raketa...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?