Turizmi kulturor, Amfiteatri i Durrësit 7 mijë vizitorë më shumë se në vitin 2021

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Turizmi kulturor në Durrës është në momentet e tij më të mira.

Drejtori i Qendrës Muzeore, Alban Ramohitaj pohon se shifrat e vizitave në sitet arkelogjike dhe historike tregojnë një rritje me mbi 50% krahasuar me vitin e kaluar.

7000 vizitorë më shumë se vjet ka pritur vetëm amfiteatri.

“Ky vit është një vit i mbarë, kemi pasur shumë vizitorë. Nga janari deri në korrik jemi në shifrat e 8,160 vizitorëve, krahasuar me një vit më parë që kemi pasur diku tek 1,112 vizitorë po për të njejtën periudhë”, u shpreh ai.

Por çfarë u ofron këtyre vizitorëve monumenti publik unikal në vendin tonë?

“Tërhiqen shumë nga kisha dhe mozaiku që ndodhen brenda në amfiteatër. Kjo e bën atë pak më të ndryshëm nga amfiteatrot e tjerë”, thotë Ina Ajazi, udhërrëfyese.

Se përse zgjedhin ta vizitojnë e thonë sigurisht më mirë vetë turistët.

“Kemi ardhur në Shqipëri të vizitojmë sitet historike dhe të shohim bregdetin Adriaitk. Amfiteatri është me të vërtetë i pabesueshëm. Në Angli ka shumë reklama që flasin për Shqipërinë. Do t’ua sugjeroj miqve të mi”, shprehen ata.

Por ka dhe nga ata që largohen të zhgënjyer pas vizitës në amfiteatër. Arsyen e tregojnë punonjësit e guidave turistike.

“Për t’u treguar realiste është pak dhe ajo pjesa zhgënjyese, që mendojnë se do të gjejnë një amfiteatër shumë të madh, ashtu siç neve e shpjegojmë, dhe më pas gjejnë vetëm një pjesë shumë të vogël të tij. Kjo pasi fatkeqësisht këtu nuk jemi në nivelet që të krijojmë idenë e të gjithë amfiteatrit, edhe pse kjo mbetet një pjesë shumë e rëndësishme e programeve që ne bëjmë”, theksoi Ajazi.

Për ta vizituar këtë monument kulture, bileta nuk e kalon çmimin prej 300 lekësh, kjo në varësi të kategorisë që i përket vizitori.

Ai mund ta vizitojë individualisht, në grup, mund të jetë student ose mund të bëjë pjesë në kategorinë që përfiton reduktim të biletës deri në 90 lekë.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?