Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve mbyllje nga pandemia.

Kasa tha se nga qeveria duhet të bëhet ndarja mes pasaportave të huaja që kanë hyrë në vendin tonë, të cilët siç tha, një pjesë e mirë janë emigrantë shqiptarë që kanë marrë pasaportë të huaj, me hyrje turistësh.

Qeveria deklaroi shifra për rritjen më të madhe, ndërkohë që çdo vit tragetet janë 10-fish në portin e  Durrësit. Një pjesë e shqiptarëve që hyjnë kanë marrë shtetësinë në vendet ku jetojnë, ndaj vijnë si pasaporta të huaja. Këto numra duhen sqaruar, janë pasaporta të huaja apo turistë të huaj? Ka një rritje të konsiderueshme pasaportash të huaja, or nëse flasim për turistët kjo është e kontestueshme. Jeni njohur me pamje të plazheve bosh nga jugu deri në Velipojë. Referuar kësaj logjike, nëse do kishin një rritje kaq të madhe, pse janë plazhet bosh?” tha Kasa.

Dy ditë më parë Kryeministri Edi Rama tha se Shqipëria ka shënuar këtë vit rritjen më të madhe të turizmi me rreth 1,4 milionë turistë të huaj të hyrë në vend gjatë sezonit.

Sipas Ramës, në një nga klasifikimet e bëra për rritjen më të lartë të turizmit, në gjithë zonën e Mesdheut, Tirana zë vendin e dytë pas Antalias.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

TË FUNDIT

Libi, gjendet varri masiv me 42 trupa të djegur

Shërbimi i autoriteteve libiane të ngarkuara me kërkimin e personave të zhdukur njoftoi se 42 trupa të djegur u zbuluan në një varr masiv...

9 shtete evropiane mbështesin anëtarësimin e Ukrainës në NATO

Nëntë shtete të Evropës Qendrore dhe Lindore kanë ofruar mbështetjen e tyre që Ukraina të bëhet anëtare e NATO-s, dhe i kanë bërë thirrje...

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?