Indianët në Shqipëri: S’ka reklamë, duhet ta promovoni vendin tuaj më shumë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Potenciali turistik i Shqipërisë duket se nuk është dëgjuar deri në Indi.

Madje shumë indianë nuk e dinë ekzistencën e vendit të vogël në brigjet e Adriatikut dhe Jonit.

Këtë na e tregoi një familje indiane që ka ardhur të vizitojë vendin tonë.

Nga Amfiteatri i Durrësit ata shpjeguan për Euronews Albania vështirësitë që hasën derisa mbërritën këtu.

“Kur shkuam të rezervonim biletat tona, na thanë se na duhej vizë. Agjencia më tha se duhej të shkoja në Delhi për ta marrë atë dhe Delhi ishte shumë larg për ne. Që të shkonim atje dhe të merrnim vizën për në Shqipëri do të na duhej të udhëtonim gjithë mbrëmjen me tren, ose në të kundërt me avion. Dhe këtu fillova të mendoja, nëse vërtetë ja vlente të merrja mundimin për të vizituar vendin tuaj. I shkrova një letër ambasadës dhe vetëm kur ata më kthyen përgjigje mësova se deri më 31 dhjetor 2022 nuk nevojitet viza për indianët që dëshirojnë të vizitojnë Shqipërinë,” – tha një qytetar indian.

Ata thonë se në vendin e tyre agjencitë turistike, e madje dhe zyrtarë të qeverisë, nuk e njohin Shqipërinë.

Vendi me popullsinë më të madhe në botë, që renditet e dyta pas Kinës, vijon ta identifikojë vendin tonë si vendlindja e Nënë Terezës.

“Në Indi prej nga vijmë ne, në Bombei për të qenë i saktë, zyrtarët u bindën që ekziston një vend i quajtur Shqipëri vetëm kur përmendëm Nënë Terezën,” tha një turist.

Ata thonë se qeveria shqiptare duhet të punojë më shumë për promovimin e vendit.

“Qeveria shqiptare duhet të përpiqet pak më shumë për t’i bërë publicitet vendit. Pse? Sepse Shqipëria është një vend shumë i bukur nga natyra. Male, lumenj, det, monumente të vjetra mijëra vjeçar. Pra këto gjëra janë të gjitha pjesë të historisë, që njeriu i ka thesar. Gjeografia është e mirë, historia edhe më e mirë. Dhe sigurisht, që të mbushësh stomakun të duhet ushqim i mirë, dhe Shqipëria ta ofron këtë,” – u shpreh një turist indian.

Në rastin më të mirë, urat njerëzore do të funksionojnë, fjalët do të përhapen dhe tregu indian do të bëhet pjesë e turistëve që pushojnë çdo vit në Shqipëri.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Auditi në PD për financimet ruse, Bozdo: Hetim deri në fund

Akuzat nga Shtetet e Bashkuara se Partia Demokratike ka marrë financime ruse do të hetohen nga një komision auditi i përbërë nga 5 anëtarë. Për...

Putin pritet të shpallë aneksimin e rajoneve të Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin pritet që të njoftojë për bashkimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës me Federatën Ruse gjatë adresimit të tij në...

Gazi rus derdhet në det, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

TË FUNDIT

Auditi në PD për financimet ruse, Bozdo: Hetim deri në fund

Akuzat nga Shtetet e Bashkuara se Partia Demokratike ka marrë financime ruse do të hetohen nga një komision auditi i përbërë nga 5 anëtarë. Për...

Putin pritet të shpallë aneksimin e rajoneve të Ukrainës

Presidenti rus, Vladimir Putin pritet që të njoftojë për bashkimin e rajoneve të pushtuara të Ukrainës me Federatën Ruse gjatë adresimit të tij në...

Gazi rus derdhet në det, autoritetet gjermane: Akt sabotazhi

Autoritetet në Gjermani dhe Danimarkë kanë nisur hetimet për rrjedhjen masive të gazit nga gazsjellësit “Rrjedha e Veriut” 1 dhe 2. Njollat e gazit u...

Meloni larg vëmendjes, fituesja e zgjedhjeve punon në heshtje për programin

Giorgia Meloni ka zgjedhur një profil të ulët pas triumfit të partisë së saj në zgjedhjet e së dielës, me 26 për qind të...

Trafik kokaine, kush është Altin Gega që autoritetet i sekuestruan pasuritë

Autoritetet i kanë sekuestruar pasuritë Altin Gegës dhe familjarëve të tij pasi dyshohet se janë produkt i aktiviteteve kriminale. Janë 6 prona njësi shërbimi dhe...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?