Viktima nga shpërthimet në Ekuador e Armeni, 5 ngjarjet kryesore të ditës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima

Të shtënat me armë zjarri dhe një shpërthim pasues la të paktën 5 persona të vdekur, 15 të plagosur dhe disa të tjerë të zhdukur në qytetin port të Ekuadorit.

Shpërthimi i të dielës dëmtoi shtëpitë në Guayaquil, thanë autoritetet. Në llogarinë e saj në Twitter, Zyra e Prokurorit të Ekuadorit tha se agjentët po mblidhnin prova për të përcaktuar shkakun dhe motivin e sulmit në lagjen Cristo del Consuelo.

Lexoni për më shumë: Shpërthim dhe të shtëna në qytetin port të Ekuadorit, 5 viktima

  • VIDEO| 1 viktimë nga një shpërthim në Armeni, 34 të plagosur

Një shpërthim i fuqishëm ka tronditur një qendër tregtare dhe ka shkaktuar një zjarr në kryeqytetin e Armenisë, Jerevan.

Zyrtarët thonë se një person vdiq dhe 34 u plagosën nga shpërthimi në tregun Surmalu.

Lexoni për më shumë: VIDEO| 1 viktimë nga një shpërthim në Armeni, 34 të plagosur

Foto ilustruese

  • Të paktën 41 viktima nga një zjarr në kishën egjiptiane, shumica fëmijë

Të paktën 41 njerëz u vranë dhe 45 u plagosën në një zjarr të shkaktuar nga një defekt elektrik gjatë meshës në një kishë në qytetin egjiptian të Gizës të dielën.

Zjarri shpërtheu pak para orës 9 të mëngjesit kur 5 mijë njerëz ishin mbledhur për meshën në kishën Abu Sifin në lagjen Imbaba, thanë dy burime të sigurisë.

Lexoni për më shumë: Të paktën 41 viktima nga një zjarr në kishën egjiptiane, shumica fëmijë

Foto nga media vendase malazeze

  • Varrosen viktimat e tragjedisë në Malin e Zi

Një numër i madh i qytetarëve malazezë sot kanë bërë nderimet e fundit për viktimat e në Cetinje, ndërsa dhjetë viktima janë varrosur në varrezat e qytetit, në Bajice, Gradac dhe Lubotinj.

Paraprakisht në godinën e kryeministrisë është mbajtur një seancë në të cilën kanë marrë pjesë anëtarët e familjeve të viktimave, përfaqësues të pushtetit lokal, Qeverisë dhe presidenti Milo Gjukanoviç, njofton RTCG.

Lexoni për më shumë: Varrosen viktimat e tragjedisë në Malin e Zi

Kryeqyteti i Shqipërisë, Tirana/ Foto ilustruese: Canva

  •  Indianët në Shqipëri: S’ka reklamë, duhet ta promovoni vendin tuaj më shumë

Potenciali turistik i Shqipërisë duket se nuk është dëgjuar deri në Indi.

Madje shumë indianë nuk e dinë ekzistencën e vendit të vogël në brigjet e Adriatikut dhe Jonit.

Nga Amfiteatri i Durrësit ata shpjeguan për Euronews Albania vështirësitë që hasën derisa mbërritën këtu.

Lexoni për më shumë: Indianët në Shqipëri: S’ka reklamë, duhet ta promovoni vendin tuaj më shumë

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

TË FUNDIT

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...

‘Dritat e Veriut’ në një nga kullat më të përdredhura në botë

Një nga kullat më të përdredhura në botë është zbuluar në Chongqing, Kinë. Kulla Dance Of Light, e projektuar nga firma e arkitekturës Aedas dhe e përfunduar...

I vjedhur në 1917, dorëshkrimi 1000-vjeçar i kthehet pronarëve të ligjshëm

Një dorëshkrim 1000-vjeçar i grabitur gjatë Luftës së Parë Botërore është kthyer në manastirin grek nga ku ishte vjedhur më shumë se një shekull...

Senatori amerikan paralajmëron një sulm të mundshëm rus në territorin e NATO-s

Senatori republikan i Floridës, Marco Rubio, shprehu shqetësimin për mundësinë e një sulmi në territorin e NATO-s nga presidenti rus Vladimir Putin gjatë një...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?