E quajtën terrorist, gazetari tregon si nisi incidenti me muxhahedinët

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gazetari Gjergji Thanasi ishte pjesë e incidentit të ndodhur në Panairin Veror të Librit në Durrës pasditen e së mërkurës, ku një grup muxhahedinësh protestuan dhe kërkuan largimin e stendës së vendosur prej tij.

Për “Euronews Albania”, Thanasi tha se një grup muxhahedinësh së bashku me një shqiptar, i kërkuan që të largohej.

Thanasi u shpreh se pasi filloi panari, muxhahedinët protestuan me pankarta dhe kërkuan që të hiqej stenda ku ishin vendosur disa libra, që sipas tyre nxisnin terrorizimin islamik dhe urrejtje fetare.

“Shoqata “Asila” e regjistruar në gjykatë dhe regjistrin e OJV-ve shqiptare, pra legale, mori pjesë në panairin e Durrësit, shfrytëzuam këtë rast për një stendë modeste me 5 libra. Paradite, unë po pija kafe kur një grup muxhahedinësh bashkë me një shqiptar i cili pretendonte se ishte shefi i sigurisë në Manzë, më kërkuan të iki.

Mbasdite, gjithçka ishte në rregull, filluan të vijnë vizitorët e parë të panairit, ku grupi i tyre sulmoi panairin, me pankarta në duar, ikni terroristë. Ato u grumbulluan përballë stendës së shoqatës “Asila”, theksoi shkrimtari.

Në lidhje me protestën kanë reaguar edhe zyrtarisht muxhahedinët e MEK, të cilët thonë se ato janë pjesë e një rrjeti spiunësh dhe terroristësh të lidhur me Gardën Revolucionare Iraniane.

Sipas MEK, rrjeti inteligjent-terrorist i IRGC dhe shërbimet e sigurisë të regjimit iranian vazhdojnë të veprojnë në Shqipëri.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

TË FUNDIT

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...

Incidente në derbin Partizani-Tirana, portieri i bardhebluve goditet nga tifozeria

Incidente të rënda kanë shoqëruar derbin Partizani-Tirana që po luhet në ‘Air Albania’ që nga ora 19:00. Ndërsa Tirana udhëheq 0-2 në derbi, tifozët kanë...

Larg konsensusit për territorialen, PS e PD mblidhen edhe për reformë zgjedhore

E hëna e 3 tetorit pritet të fillojë me një anxhendë të ngjeshur parlamentare për ligjvënësit shqiptarë. Puna do të nisë fillimisht në komisionin...

Dendias: Greqia ‘e hapur’ për bisedime me Turqinë nëse Ankaraja ndalon provokimet

Ministri i Jashtëm i Greqisë thotë se vendi i tij është i hapur për bisedime me Turqinë, por vetëm nëse Ankaraja ndal provokimet e...

‘Vera andrron detin’ në kinema, filmi mbi pabarazinë gjinore merr çmimin Golden Sun

Filmi kosovar ‘Vera andrron detin’ me skenar nga Doruntina Basha dhe regji të Kaltrina Krasniqit u shfaq premierë të shtunën për publikun. Vera, një grua në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?