Putin kërkoi mobilizim ushtarak, albanologu: Shumë njerëz po ikin nga Rusia

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Albanologu rus, Alexander Rusakov thotë se shumë qytetarë të Rusisë po largohen nga vendi pas kërkesës së presidentit Vladimir Putin, për mobilizim të pjesshëm ushtarak për të mbështetur luftën në Ukrainë.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Rusakov u shpreh se vendimi i Putin do e çojë Rusinë drejt përkeqësimit të situatës dhe katastrofës.

“Është një hap drejt përkeqësimit të situatës në Rusi, një hap drejt katastrofës. Protesta ka, por nuk janë shumë të forta dhe kjo është e kuptueshme. Për shkak të protestave mund të burgosen. Duket sikur shumica e përkrah politikën e Puitnit, por duket se në të vërtetë shumica nuk e përkrah atë. Nuk e dime se cila pjesë e popullsisë e përkrah Putinin.

Shumë njerëz në Rusi janë në panik për shkak të këtij vendimi, shumë njerëz kanë ikur nga Rusia. Kjo është vala e dytë e ikjes pas asaj që u bë pas fillimit të luftës. Ka shumë probleme sepse tani është shumë e vështirë të ikësh nga Rusia, për shkak të ndërprerjes së fluturimeve ajrore dhe refuzimit të disa vendeve që nuk duan qytetarë rusë në territorin e tyre.

Në deklaratën e pak ditëve më parë ku njoftoi mobilizim i pjesshëm ushtarak, Putin akuzoi Kievin se po tërhiqej nga bisedimet e paqes, duke vepruar me urdhër të drejtpërdrejtë nga aleatët perëndimorë.

Ai nënvizoi se do të mbështesë referendumet në rajonet e Ukrainës dhe çdo prekje e tyre do të çonte në një përshkallëzim të luftës.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

TË FUNDIT

Fitorja e Melonit, senatori italian flet ekskluzivisht në ‘Now’

Liderja e Partisë Vëllezërit e Italisë, Giorgia Meloni, ka shpallur fitoren në zgjedhjet e përgjithshme. Ajo pritet të jetë kryeministrja e parë femër e Italisë,...

Bushati sulmon Yuri Kim: Hipokrite, po bën diversion brenda opozitës

Analisti Andi Bushati thotë se sjellja aktuale e ambasadores amerikane Yuri Kim karshi ish-presidentit Ilir Meta tregon hipokrizi. Në emisionin Now, në Euronews Albania Bushati...

Bushati: Kim ngazëllehet sot pas Metës, dje s’e linte të përdorte flamurin amerikan

Analisti Andi Bushati u tregua kritik ndaj ambasadores amerikane Yuri Kim pas takimit që kjo e fundit zhvilloi me Ilir Metën si kryetar i...

Refuzon të shkojë në luftë, burri rus i vë flakën vetes

Një ngjarje e rëndë është regjistruar në qytetin Ryazan në Moskë. Sipas mediave të huaja, një burrë me origjinë ruse i ka vënë flakën vetes...

Vllaznia humbet në Vlorë, ndeshja vuloset 2 -1 që në pjesën e parë

Flamurtari ka surprizuar në Vlorë teksa në ndeshjen e parë të 116 të finales së Kupës së Shqipërisë mposht 2 me 1 Vllazninë e...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?