Kontroll ndërtesave pas tërmetit, procesi do kushtojë 8 milionë euro

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtimet e bëra në mënyrë informale pas vitit 1990, shkollat, konviktet, spitalet, digat e minierat do të vlerësohen për sigurinë e tyre ndaj tërmeteve të fortë.

Kontrolli do të bëhet në 5 vitet e ardhshme dhe do të kushtojë 8 milionë euro.

Shqipëria cenohet nga një sërë fatkeqësish natyrore, por përmbytjet dhe tërmetet shkaktojnë mbi 50% të dëmeve në ndërtesa, sipas vlerësimeve të 40 viteve të fundit.

Komisioni do të listojë në një regjistër ndërtesat informale që janë ngritur pa marrë parasysh risqet e katastrofave. Po ashtu, do të bëhet vlerësim i sigurisë sizmike të shkollave, konvikteve, spitaleve dhe objekte të trashëgimisë historiko-kulturore.

Së treti do të shihet edhe struktura e digave mbi 20-vjeçare, të cilat mund të jetë cenuara nga tërmeti i vitit 2019 dhe minierat e parehabilituara.

Autoritetet do të përditësojnë edhe hartën sizmike, që mund të reflektojë edhe ndryshime në projektet e ndërtesave.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...

Jo ‘Memex’, por TIMS, të dhënat të përpunuara nga rubrika ‘raport ngjarjesh’

Të dhënat e fundit të publikuara nga hakerat e dyshuar iranianë nuk janë të sistemit operativo-policor MEMEX por janë në vazhdën e hekarimit të...

TË FUNDIT

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...

Jo ‘Memex’, por TIMS, të dhënat të përpunuara nga rubrika ‘raport ngjarjesh’

Të dhënat e fundit të publikuara nga hakerat e dyshuar iranianë nuk janë të sistemit operativo-policor MEMEX por janë në vazhdën e hekarimit të...

Si e mori emrin Europa?

Edhe pse është e vështirë të gjesh një njeri të vetëm në planet që nuk di për ekzistencën e saj, janë të shumtë ata...

‘Më kërkuan para’, gazetari tregon bisedën me hakerat iranianë pas sulmit kibernetik

Gazetari Fatos Mahmutaj deklaroi se ka komunikuar me hakerat iranianë, pas sulmit kibernetik ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare në muajin korrik. Në një intervistë për...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?