Korçarët vigjilentë për datat e skadencës, kritikojnë institucionet për neglizhencë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pak ditë pas alarmit të dhënë nga AKU se salçiçet ‘Wudy’ përmbajnë një bakter të rrezikshëm për shëndetin e qytetarëve, Euronews Albania pyeti konsumatorët në Korçë sesa vigjilentë janë ata kundrejt datave të skadencës së ushqimeve që konsumojnë.

Shumica e qytetarëve pranojnë që janë ndërgjegjësuar sa i përket kontrollit të datës së skadencës.

“Po t’i kem syzet me vete i shoh, në të shumtën e rasteve i shoh, ka e raste që harroj, po zakonisht i shoh. Ka pasur raste që kam gjetur ushqime të skaduara, orizi, biskotat. I lëmë dhe marrim të tjera,’ – u shpreh një zotëri

“Patjetër i shoh, nuk hamë gjëra koti. Po nuk e kontrollova skam si e ha. Çfarëdo lloj gjeje te marr shoh skadencën, ajo duhet në radhë të parë,’ – tha një qytetar tjetër.

Ka edhe nga ata qytetarë që janë më kritik ndaj institucioneve. Mungesa e besimit i shtyn ata të kalojnë kufirin për t’u furnizuar me ushqime.

“Me thënë të drejtën nuk para blej këtu, iki në Kostur se kam besim me tepër aty sesa këtu. Këtu nuk kam besim se ua fshijnë dhe ndërrojnë datat e skadencës dhe cilësia janë me te mira ato andej,” – u shpreh një zonjë.

Euronews Albania është interesuar pranë drejtuesve të drejtorisë rajonale të AKU-së në juglindje për t’i pyetur se a ka pasur raste të identifikuara me ushqime të skuadra dhe cilat janë masat që merren me pas por drejtori i kësaj drejtorie Kujtim Agolli nuk ka pranuar të prononcohet.

Sipas burimeve të Euronews Albania janë me tepër se 15 raste ku qytetarët kanë gjetur ushqime të skaduara në markete apo supermarkete.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të dytë në botë përsa i përket normës së turistëve ndërkombëtarë. Në “Barometrin e Turizmit...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

TË FUNDIT

Flukset e turistëve të huaj, OBT rendit Shqipërinë të parën në Europë

Organizata Botërore e Turizmit e ka renditur Shqipërinë në vend të dytë në botë përsa i përket normës së turistëve ndërkombëtarë. Në “Barometrin e Turizmit...

Covid-19 në vend, asnjë viktimë dhe 47 raste të reja në 24 orët e fundit

Asnjë viktimë dhe 47 raste të reja me Covid-19, janë regjistruar në 24 orët e fundit në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë, bën me dije...

Sa paguhen mjekët në Gjermani?

Mjeku shqiptar, Rexhail Ramadani thotë se paga në Gjermani është shumë më e lartë sesa në Maqedoninë e Veriut, prej nga ku emigroi. Në një...

Çumani: Qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po privatizohet. Thirrja për Ramën e SPAK

Drejtor i Përgjithshëm i Institutit Kombëtar të Integrimit të Jetimëve Shqiptarë, Ilir Çumani, shprehet se qendra e fëmijëve jetimë në Borsh po gllabërohet nga...

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?