Nderi nuk paguhet, qeveria heq shpërblimin dhe ndan më vete dekoratat

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Titujt e nderit që jepen nga Presidenti, Kuvendi, Qeveria dhe bashkitë nuk do të shoqërohen me shpërblime financiare për personat që i përfitojnë.

Ky është qëllimi i projektligjit të ri për titujt e nderit që ka hedhur për konsultim publik Këshilli i Ministrave.

Nisma ndan titujt e nderit nga dekoratat dhe në relacionin shoqërues, Qeveria thotë se është bazuar te modeli italian dhe ai francez. Në nenin tre të tij ligji thotë se dhënia e titujve të nderit nuk shoqërohet me shpërblim financiar.

Ligji nuk do të ketë efekt prapaveprues. Personat që kanë marrë titujt me ligjin ekzistues do të vazhdojnë të gëzojnë shpërblimet e përcaktuara prej tij. Shpërblimet hiqen për titujt që do të jepen pas hyrjes në fuqi të këtij ligji.

Ndërkohë, dekoratat do të rregullohen me një ligj më vete. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?