Protesta për vdekjen e 22-vjeçares në Iran, avokatja: Është e nxitur politikisht

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokatja Migena Balla thotë se protestat në Iran, pas vrasjes së një 22-vjeçareje e cila nuk kishte vendosur siç duhet hixhabin, janë të nxitura politikisht.

Në emisionin “Good Morning Albanians” në “Euronews Albania”, Balla u shpreh se protestat janë nxitur nga muxhahedinët që strehohen në Manzë të Durrësit.

“Nuk është hera e parë që një viktimë e gjendur në rrethana të caktuara, përdoret politikisht për të filluar protesta masive. Në datën 13 shtator, ajo lëvizje që e quan veten opozitare dhe demokratike, që janë muxhahedinët të vendosur në Manzë të Durrësit, kanë bërë deklaratë në faqen e tyre ku nxisnin rebelë, forca të aramtosura, agjentë të tyre në Iran, të reagonin me protesta të dhunshme deri në marrjen e pushtetit. Nxitja vjen direkt prej tyre”, theksoi ajo.

22-vjeçarja Mahsa Amin u rrah për vdekje, disa ditë pasi u arrestua nga policia me arsyetimin se nuk e kishte vendosur siç duhet shaminë e saj.

Policia hodhi poshtë dyshimet e mediave sociale se ajo ishte rrahur, duke thënë se e reja u sëmur teksa qëndronte me gratë e tjera në burg.

Veshja e shamisë (Hixhabi) është i detyrueshme për gratë në Iran që pas Revolucionit Islamik të vitit 1979, dhe anëtarët e policisë morale zbatojnë kodin e rreptë të veshjes.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

TË FUNDIT

Islanda barazon Shqipërinë në minutat shtesë

Fundi i ndeshjes Shqipëri-Islandë është shoqëruar me tensione pas barazimit që skuadra kundërshtare bëri në “Air Albania”. Tifozët të cilët çuan peshë stadiumin nga gëzimi...

Eksperti: Në Kosovë po investohet turkofobi, përplasje e ashpër dhe agresive

Ka një turkofobi të investuar në Kosovë, tha eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani në “Now” me Erla Mëhillin, Ai u shpreh se nuk i kupton...

Gazetarja: Erdogani në Kosovë vjen si në shtëpi, jemi vasalë

Gazetarja Edlira Qefalia thotë se situata lidhur me ndikimin turk në Kosovë është edhe më keq së në Shqipëri. Në një lidhje me emisionin Now...

Ekspertja: Mesazhi që donte të jepte Rama për FETO-n

Ilda Zhulali, eksperte e çështjeve ndërkombëtare tha se për mbylljen e kolegjit “Mehmet Akif” nuk është respektuar e gjithë hapësira ligjore. Sipas saj kërkesa e...

Eksperti: Si e morën gylenistët Komunitetin Mysliman Shqiptar

Eksperti i çështjeve ndërkombëtare, Kreshnik Osmani thotë se gylenistët e kanë marrë Komunitetin Mysliman Shqiptar shumë vite më parë. Në emisionin Now, në Euronews Albania...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?