“Show me arrestimin e një mjeku”, reagon Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë, ka reagaur për arrestimin e mjekut  Fitim Marku në spitalin e Traumës pasi u kap në flagrancë duke marrë ryshfet.

Në një postim që ka bërë  në rrjetet sociale, shoqata dënon ngjarjen e sotme në spitalin e Traumës pasi sipas tyre nuk bëhet shoë me arrestimin e një mjeku.

Në reagim thuhet se është e turpshme se stafi mjekësor trajtohet sikur të ishte kriminel, ndërkohë që mjeku i arrestuar mund të ketë shpëtuar qindra jetë njerëzish.

“Është e dënueshme çdo lloj forme provokuese e dhënies së ryshfetit ndaj stafit mjekësor e jo vetëm”- thuhet në reagim.

Po ashtu Shoqata e Infermierëve të Shqipërisë dënon çdo rast abuzimi ku stafi mjekësor bën pazare apo kërkon ryshfet ndaj dhënies së shërbimit, por është më e dënueshme çdo lloj forme provokuese e rasti përfshirë këtu pacient familjarë apo në rastin konkret edhe një efektiv policie i infiltruar.

Mesditën e sotme ra në prangat e policisë një mjek tek spitali i Traumës, Fitim Marku.

Marku dyshohet të jetë kapur në flagrancë brenda ambienteve të spitalit duke marrë ryshfet nga pacientët. Shuma nuk është e konfirmuar, ndërkohë që hetimet vijojnë.

Në ambientet e Spitalit të Traumës ndodhen ende efektivë civilë të policisë, të cilët po bëjnë sekuestrimin e disa prej kartelave të pacientëve dhe regjistrin e mjekut.

LEXONI GJITHASHTU: 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...

TË FUNDIT

Nisma e BE-së, karikues universal për celularët dhe tabletat nga viti 2024

Me një shumicë dërrmuese prej 602 votash pro, përballë 13 kundër dhe 8 abstenim, Parlamenti Evropian miratoi rregulla të reja për një karikues universal...

Gazetari: Hakerat kryen sulmet kibernetike nga territori shqiptar

Gazetari Fatos Mahmutaj thotë se hakerat iranianë kryen sulmet kibernetike ndaj sistemeve digjitale dhe qeveritare, teksa ndodheshin në territorin shqiptar. Në një intervistë për Euronews...

Humb jetën 2-vjeçari në Itali nga mbidoza e hashashit

Nicolo Feltrin, 2-vjeçar nga Longarone, ka humbur jetën në spitalin në Pieve di Cadore, për shkak të mbidozës së hashashit. Mediat e huaja, bëjnë me...

Jo ‘Memex’, por TIMS, të dhënat të përpunuara nga rubrika ‘raport ngjarjesh’

Të dhënat e fundit të publikuara nga hakerat e dyshuar iranianë nuk janë të sistemit operativo-policor MEMEX por janë në vazhdën e hekarimit të...

Si e mori emrin Europa?

Edhe pse është e vështirë të gjesh një njeri të vetëm në planet që nuk di për ekzistencën e saj, janë të shumtë ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?