Taksat| Bashkitë performojnë më mirë, realizojnë të ardhurat 12% më lart se qeveria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pesha e të ardhurave nga pushteti vendor si pjesë e totalit është e vogël, megjithatë në 7-mujorin e parë të këtij viti bashkitë kanë performuar më mirë se qeveria.

Sipas të dhënave të publikuara nga Ministria e Financave ardhurat nga tatimet dhe doganat janë 221 miliardë lek, ose 56 për qind e planit vjetor.   

Të ardhurat e pushtetit vendor nga ana tjetër janë realizuar në masën 68 për qind për 7-mujorin e parë të vitit.  Bashkitë kanë kontribuar në buxhet me 19 miliardë lek, nga 27.6 miliardë e parashikimit vjetor. 

Pushteti vendor ka performuar 3 për qind më mirë në mbledhjen e të ardhurave në krahasim me vitin e kaluar.

Me ndryshimet e buxhetit me aktin normativ të korrikut, qeveria parashikon të ardhura totale prej 577 miliardë lek për këtë vit. Deri në fund të korrikut janë realizuar 327 miliardë lek, ose 57 për qind e planit vjetor. 

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?