Zhani Ziçishti: Po të hiqni filmat, u keni bërë gropën aktorëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Aktori Zhani Ziçishti tha në një intervistë për Euronews Albania se është duke u bërë krim ndaj kulturës me propozimin për të zhdukur filmat e para viteve ’90.

Projektligji që ka për qëllim dekomunistizimin, për aktorin, po tenton të heqë vlerat dhe artin e kohës. Sipas tij nëse filmat e asaj kohë hiqen, “u bëhet gropa” aktorëve.

“Këtu është vetëm një parti që po kërkon të bëjë këto gjëra. Këtu ka një qeveri e cila duhet ajo të shikojë këto gjëra. Në asnjë mënyrë nuk duhet të ndalohen filmat, pavarësisht se si kanë qenë. Ne kemi bërë rolet tona me shumë dëshirë, me shumë qejf, populli e pëlqen dhe qeveria po ashtu, atëherë? Hyn qeveria në këtë mes, jo ne sepse për mua quhet anë politike,” – tha Ziçishti.

Aktori u shpreh se asnjëherë nuk është marrë me politikë, por të godasësh artin dhe të heqësh filmat do të thotë të largosh dhe aktorët më të mirë që kanë kontribuar në kohën e komunizmit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

TË FUNDIT

Rama: Dramatike nëse vërtetohet se Meta ka qenë spiun, s’e bëra unë president

Kryeministri Edi Rama, deklaroi se nëse vërtetohet se kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka qenë spiun është dramatike. Në një intervistë për Euronews...

‘Nuk ka shanse të kem pazar me ndërtuesit’, Rama: S’do e merrnit vesh

Kryeministri Edi Rama thotë se nuk ka pazare mes tij dhe ndërtuesve, pasi nëse kjo do të ishte e vërtetë, nuk do bëhej publike...

Të pathënat e largimit të Arben Ahmetajt, Rama: Llumi nuk mbaron

Kryeministri Edi Rama, tha se lojtarët në një skuadër lëvizin nga një vend tek tjetri, kur u pyet për largimin e Arben Ahmetajt nga...

Rama ‘vulos’ Bashkinë e Tiranës: S’kemi kandidaturë më të mirë se Veliaj

Kryeministri Edi Rama thotë se aktualisht, Partia Socialiste nuk ka kandidaturë më të mirë se kryebashkiaku Erion Veliaj, për zgjedhjet e ardhshme lokale në...

Rama: Do godasim me dronë turq, koha është e paparashikueshme

Kryeministri Edi Rama deklaroi se dronët e blerë nga Turqia, mund të përdoren edhe për goditje, në rast se do të jetë e nevojshme. Në...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?