Ekonomi

Ekonomi

Propozimi për rritjen e taksës së pronës, çmimet referencë zëvendësohen me të tregut

Ministria e Financave po punon për një ligj të ri që do të ndryshojë vlerën e taksës së banesave. Diskutimet janë në fazën fillestare,...

634 mln euro nga biznesi i huaj, Italia shton flukset, tërhiqet Turqia

Fluksi i investimeve nga bizneset e huaja arriti në 634 mln euro në pjesën e parë të vitit. Rritja është 8% në raport me...

Mbi 126 mijë biznese në vend, rritje me 8.3% nga viti i kaluar

Në vendin tonë numërohen mbi 126 mijë biznese aktive. Shifra flet për rritje të tyre në raport me vitin e kaluar, ndërsa numri i...

Ministrja Ibrahimaj: Inflacioni në Shqipëri, më i ulëti në rajon

Ministrja e Ekonomisë dhe Financave, Delina Ibrahimaj, në një konferencë për mediat u shpreh se inflacioni në vend është ndikuar nga importi. Teksa u ndal...

Përplasjet për fashën e energjisë, si do të faturohen shqiptarët

Qeveria është tërhequr përkohësisht nga zbatimi i fashës 800 kilovat të energjisë elektrike. Lajmin e ka dhënë Kryeministri Edi Rama, i cili beri të...

Dushet me ngrohje diellore; qeveria hap thirrjen, deri në 168 mijë lekë për njësi

Qeveria ka hapur thirrjen për kompanitë e interesuara në shitjen e paneleve për ngrohjen e ujit, si pjesë e fushatës për kursim energjie. Importuesit e...

Shtyrja e fashës 800 KW, eksperti: Vendimarrje individuale e Ramës

Kryeministri, Edi Rama deklaroi se fasha 800 KW do të vendoset në muajin nëntor, duke parë parametrat, ose do të ketë sërish diskutim për...

ERE kundër qeverisë: Nga nesër çmimet e reja për fashën mbi 800 kwh

Enti Rregullator i Energjisë Elektrike, ERE, ka reaguar pasi kryeministri Edi Rama njoftoi tërheqjen nga vendimi për të rritur çmimin e energjisë për fashën...

Serbia 1180 euro, Kosova dhe Shqipëria me pagat më të ulëta në rajon

Qeveria ka vendosur të rrisë në tetor pagat për punonjësit e policisë, gardianët, gardës, zjarrfikësit dhe administratës në teatro e institucionet e kulturës. Po ashtu,...