Rritja e çmimeve dhe pensionet, ISSH: Përballojmë indeksimin deri në masën 3%

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Gjatë vitit 2022 nuk parashikohet rritje e pensioneve, por vetëm indeksim me normën e inflacionit. Për drejtorin e Institutit të Sigurimeve Shoqërore, Astrit Hado, buxheti i Institutit të Sigurimeve Shoqërore mund ta përballojë deri në masën 3%.

“Parashikimi është bërë për një indeks inflacioni i cili është plus-minus sa ka qene indeksi i vitit 2021, por në qoftë se do të ketë rritje të menjëhershme të inflacionit, sigurisht që brenda buxhetit të sigurimeve shoqërore ka akoma hapësira që të kapet një indeks diçka më i madh”, tha Hado.

Ai foli edhe për deficitin e skemës së pensioneve, që sipas tij është në masën 1.66% e Prodhimit të Brendshëm Bruto.

“Në 2021 presim që deficiti i skemës së detyrueshme të arrijë në nivelin e 2019, që është në nivelin e  1,66 për qind të GDP”, tha ai.

Për indeksimin e pensioneve dhe bonusin e fundvitit, ISSH garanton gjithsej 6.1 mld lekë, për 660 të moshuar në vend.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Dy viktima nga COVID, mbetet i lartë numri i të infektuarve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid në Shqipëri. Dy persona kanë humbur...

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

TË FUNDIT

Dy viktima nga COVID, mbetet i lartë numri i të infektuarve

Ministria e Shëndetësisë ka publikuar të dhënat e 24 orëve të fundit, në lidhje me situatën epidemiologjike të Covid në Shqipëri. Dy persona kanë humbur...

VIDEO | Brenda furgonit me protestues nga Shkodra, s’mungojnë akuzat për Bashën

Demokratët e Shkodrës janë nisur nga qyteti verior në drejtim të Tiranës, për t'iu bashkuar protestës që do të zhvillohet në orën 19:00, në...

Ukraina po heton 21 mijë krime të dyshuara lufte

Prokurorja e Përgjithshme e Ukrainës, Iryna Venediktova thotë se janë duke u hetuar 21 mijë krime të dyshuara lufte, kryer nga forcat ruse. Në një...

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...