Bankat shqiptare kredi në Ukrainë, Sejko: 1 ka blerë letra me vlerë të Rusisë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

50 milionë euro të aseteve të sektorit bankar shqiptar janë të ekspozuara ndaj konfliktit Rusi-Ukrainë si kredi e dhënë në këto shtete.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Gent Sejko tha se kjo shumë nuk përbën problem për sistemin vendas, pasi zë 0.34% të totalit të aseteve  bankare.

“Vetëm 0.34% e aseteve janë të ekspozuara si kredi e dhënë për rezidentët në këto vende”, tha Sejko.

Po ashtu kreu i Bankës Qendrore tha se 1 bankë shqiptare ka blerë letra me vlerë të shtetit rus.

Në një raport të detajuar të dërguar pranë kryeministrit, Banka e Shqipërisë ka analizuar rreziqet që mund të vijnë nga konflikti Rusi-Ukrainë.

Në raport rezulton se disa banka që kanë degë në Shqipëri kanë filiale në këto shtete, por risku i ekspozimit të tyre është i ulët.

Të vetmin sinjal të kuq, Banka Qendrore vlerëson nivelin e lartë të inflacionit, i cili për këtë vit do të jetë 6.2%, duke shënuar rritjen më të lartë të dekadës së fundit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

TË FUNDIT

‘Protesta’, PD thirrje qytetarëve: Mos u trembni nga skenarët fake të qeverisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Belind Këlliçi u bëri thirrje qytetarëve që të marrin pjesë pjesën në protestën e sotme, në orëm 19:00. Në një deklaratë...

Kapet i shumëkërkuari për masakrën e Çoles, ruhej nga një person i armatosur

Një operacion i policisë së Vlorës në bashkëpunim me forcat "Shqiponja” kanë vënë në pranga një shtetas të shpallur kërkim për vrasjen e dy...

Euro drejt barazimit me dollarin, ekspertët shpjegojnë arsyet e zhvlerësimit

Monedha e përbashkët europiane po barazohet në tregun vendas me dollarin amerikan. Javët e fundit euro është dobësuar ndjeshëm në tregun vendas duke u shitur...

Rikthehen në detyrë prokurorët e SPAK, Elvin Gokaj dhe Alfred Shehu

Gjykata e Lartë ka rrëzuar vendimin e shkallës së Apelit në Gjykatës Administrative që pezullonte nga detyra dy prokurorët e SPAK, Elvin Gogaj e...

Lavrov nuk do të takohet me Blinken në Samitin e G20-ës

Nuk është planifikuar një takim mes ministrit të Jashtëm rus, Sergei Lavrov dhe sekretarit amerikan të shtetit Antony Blinken në Samitin e G20-ës në...