Autoriteti i Mbikqyrjes Financiare kërkon hapjen e bursave private

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Dy vjet pas miratimit të ligjit për Tregjet e Kapitalit, zhvillimi i bursave private në Shqipëri është ende në fazat e para.

Sot numërohen 11 kompani të licensuara në fushën e fondeve të investimit, por ky treg kufizohet në emëtimin e obligacioneve dhe bonove të thesarit të qeverisë.

Kreu i Autoritetit të Mbikëqyrjes Financiare, Ervin Mete kërkoi që bizneset të jenë prezente, ku shembullin e parë mund ta japin kompanitë shtetërore.

“Një listim i mundshëm i disa kompanive me kapital shtetëror apo emëtimi prej tyre i obligacioneve me ofertë publike do të ishte një shembull i mirë për emëtuesit e tjerë korporativë”, tha Mete.

Zhvillimi i bursës ofron mundësi për kompanitë që të mos kenë burim të vetëm financimi kredinë bankare por dhe shitjen e aksioneve në këtë treg.

“Zhvillimet aktuale gjeopolitike, por edhe situata pandemike e viteve të fundit kanë shtuar edhe më tej nevojën për likuiditet dhe akses në kapital, duke e bërë edhe më të rëndësishëm ekzistencën e një tregu të zhvilluar kapitalesh”.

Bursa e Tiranës e regjistruar në vitin 2003 nga Ministria e Financave u mbyll përfundimisht 1 muaj më parë, pasi nuk pati për vite asnjë kompani të listuar.

Sot më shumë se gjysma e depozitave të sistemit bankar nuk janë të investuara në kredi, ndërsa llogaritë e kursimit kanë mbetur prej 3 dekadash si alternativa e vetme e investimit.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

TË FUNDIT

Kovaçevski: Deputetët do vendosin në Kuvend në lidhje me propozimin francez

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski deklaroi se deputetët do të vendosin në Kuvend në lidhje me pranimin e propozimit francez, çka do...

Michel: Nëse RMV-ja pranon propozimin francez, hapen negociatat

Nëse Maqedonia e Veriut pranon propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, Konferenca e Parë Ndër Qeveritare do të mbahet në ditët në...

Ylli i basketbollit amerikan e arrestuar në Rusi i kërkon ndihmë Bidenit

Brittney Griner, superylli amerikan i basketbollit, i ka shkruar presidentit amerikan Joe Biden duke iu lutur për ndihmë. Griner është arrestuar në Rusi prej më...

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...