FMN: Shqipëria duhet të japë më shumë mbështetje për shtresat në nevojë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një nga sugjerimet e ekipit të FMN në përmbyllje të misionit të tyre në Tiranë është se përballë rritjes së çmimeve, Shqipëria duhet të japë më shumë mbështetje për shtresat në nevojë.

FMN sugjeron se në vend të monitorimit të çmimeve për disa artikuj bazë nga Bordi i Transparencës, qeveria duhet të ofrojë mbështetje për të varfrit dhe shtresat e ekspozuara me qëllim mbrojtjen e tyre nga efektet e rritjes së çmimeve.

Kryesuesja e misionit, Yan Sun, “rritja e theksuar e çmimit të energjisë dhe ushqimeve si edhe rritja e kostove të financimit të jashtëm për shkak të luftës në Ukrainë, përfaqësojnë goditjen e tretë për ekonominë e Shqipërisë në vitet e fundit”.

FMN i bën thirrje qeverisë që të forcojë ligjin për takimin mbi të ardhurave që synon thjeshtimin, rritjen e efikasitetit dhe barazi më të madhe mes tatimpaguesve të cilët fitojnë lloje të ndryshme të ardhurash.

Sipas FMN, pavarësisht vështirësive vendi do të ketë një rritje me 3% të ekonomisë për shkak të ndikimit të pozitiv të turizmit dhe ndërtimit.

FMN sheh si shqetësim rritjen e inflacionit, gjë e cila pritet të kthehet sërish brenda objektivit (3%) në fillim të vitit 2024.

Për planin e qeverisë për një aministi fiskale, FMN shprehet kundër duke renditur si shqetësim për rreziqet që lidhen me pastrimin e parave dhe administrimin tatimor.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

TË FUNDIT

Telekomi i Kosovës humbi rreth 11 mln euro nga keqmenaxhimi

Auditorja e Përgjithshme e Kosovës, Vlora Spanca, ka theksuar të martën se nga auditimi i kryer në Telekomin e Kosovës, ka rezultuar se ka...

Separatistët pro rusë thonë se Ukraina ka bombarduar Donetskun

Forcat ukrainase bombarduan qytetin e Donetskut në Donbas të martën, tha përfaqësuesi i Republikës së vetëshpallur Popullore të Donetskut (DPR), sipas agjencisë shtetërore ruse...

Perla rrëzë alpeve shqiptare, destinacioni që bashkon shqiptarë e të huaj

I shtrirë rrëzë Alpeve Shqiptare, Lumi i Shalës është destinacioni që shumë turistë kërkojnë. Vizitorë të shumtë shqiptarë dhe të huaj mbipopulluan ujërat e kristaltë...

Alibeaj: ILDKPKI të investigojë rastin Xhaçka për konflikt interesi

Gjatë diskutimit të raportit vjetor të Inspektorati të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive, kreu i grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj kërkoi nga...