Bie besimi në ekonomi, qytetarët dhe bizneset pesimistë në muajin korrik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bizneset dhe qytetarët nuk janë optimistë për situatën ekonomike.

Gjendjen e dëshmon Banka e Shqipërisë në anketën e muajin korrik, ku Treguesi i Ndjesisë Ekonomike u ul me 2.5 pikë.

Rënia u përcaktua nga përkeqësimi i besimit në industri, ndërtim, shërbime dhe tregti. Edhe konsumatorët kanë mbajtur të njëjtin qëndrim si muajt parardhës. Ata thanë se nuk presin rritje të të ardhurave, madje situata e tyre financiare do të përkeqësohet.

Shumica e tyre thanë se blerjet e produkteve bazike, u kanë zvogëluar kursimet mujore.

Banka qendrore bën 12 pyetje për qytetarë të rastësishëm, për gjendjen financiare, çmimet, kursimet dhe blerjet e mëdha.

Të dhënat për ndjesinë ekonomike në vend tregojnë se ky nuk është momenti më i keq, pasi periudha më dekurajuese është shënuar në fillimet e pandemisë në mars 2020. 

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Financat në lupën e FMN-së, misioni i përvitshëm mbërrin në Tiranë

Misioni i përvitshëm analizues i treguesve fiskalë, monetarë dhe ekonomikë i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur këtë të martë në Tiranë Delegacioni drejtohet nga ekspertja...

Ndryshon ligji i pronave, 7000 dosje do vlerësohen për 3 vjet

Qeveria ka shtyrë me 3 vite afatin për vlerësimin e dosjeve të pronave. Rishikimi bazohet tek kërkesat e Gjykatës së Straburgut, e cila kërkon...

Në 2020, Shqipëria e fundit në rajon për vlerën e pronave të bllokuara

Shqipëria ka kuadrin ligjor më të kompletuar kur vjen puna në konfiskimin dhe përdorimin për qëllime sociale të aseteve të paligjshme të sekuestruara, përfshirë...

TË FUNDIT

Financat në lupën e FMN-së, misioni i përvitshëm mbërrin në Tiranë

Misioni i përvitshëm analizues i treguesve fiskalë, monetarë dhe ekonomikë i Fondit Monetar Ndërkombëtar ka mbërritur këtë të martë në Tiranë Delegacioni drejtohet nga ekspertja...

Ndryshon ligji i pronave, 7000 dosje do vlerësohen për 3 vjet

Qeveria ka shtyrë me 3 vite afatin për vlerësimin e dosjeve të pronave. Rishikimi bazohet tek kërkesat e Gjykatës së Straburgut, e cila kërkon...

Në 2020, Shqipëria e fundit në rajon për vlerën e pronave të bllokuara

Shqipëria ka kuadrin ligjor më të kompletuar kur vjen puna në konfiskimin dhe përdorimin për qëllime sociale të aseteve të paligjshme të sekuestruara, përfshirë...

Mobilizimi ushtarak në Rusi, shteti baltik angazhon rezervistët

Rreth 2 mijë e 900 rezervistë dhe vullnetarë në Estoni po marrin pjesë në një stërvitje 6-ditore, e konsideruar si një përgjigje ndaj thirrjes...

Britania e Madhe kthesë 180° në politikat e emigracionit për shqiptarët, po tani?

Pretendimet e mëparshme rreth azilkërkuesve shqiptarë në Britani janë hedhur poshtë sot, gjatë një vendimi që është konsideruar si një ‘kthesë 180 gradë’ nga...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?