Mbërrijnë në Shqipëri 10 mijë doza të vaksinës ruse ”Sputnik V”

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kanë mbërritur në Shqipëri 10 mijë doza të vaksinës ruse “Sputnik V”. Dy ministrat e qeverisë Rama, Ogerta Manastirliu dhe Arben Ahmetaj thanë se këto vaksina janë dhuratë nga Princi i Kurorës së Emirateve të Bashkuara, Muhammed Bin Zayed.

Kryeministri Edi Rama teksa shpërndan në faqen zyrtarë në “Facebook” momentin e mbërritjes së vaksinave, thotë se në ditët në vijim priten të vijnë sasi të tjera. Këto prurje të reja thekson Rama do të krijojnë mundësitë për të rritur numrin e vaksinave ditore për t’i bërë ballë pandemisë Covid-19.

“Së shpejti shuma të konsiderueshme vaksinash të tjera do të pasojnë, duke na krijuar mundësinë të rrisim fuqishëm numrat e vaksinimeve ditore, për të dalë së shpejti nga tuneli i gjatë i kësaj lufte të egër”, njofton kryeministri Edi Rama.

Ndryshe nga deklaratat fillestare, kur Rama tha se Shqipëria nuk do të pranojë vaksina ruse dhe kineze, tashmë veprimet e qeverisë duket se po tregojnë të kundërtën.

Përmes një akti normativ të datës 12 mars, Këshilli i Ministrave ka miratuar disa ndryshime në aktin e mëparshëm, ku aprovohen edhe trupa të tjera certifikuese të vendeve që prodhojnë vaksinën anti covid-19 si dhe përdorimin e tyre në popullatë.

Përfshirja e trupave të tjerë certifikues, i hap rrugë edhe vaksinave të tjera, sikurse mund të jenë vaksina ruse dhe kineze.

Ky ndryshim vjen pasi dy ministrave, të Shëndetësisë dhe Rindërtimit iu dha drita jeshile për të negociuar dhe për të siguruar vaksina nga vende, që i kanë prodhuar dhe certifikuar ato brenda territorit të tyre.

 Lexoni gjithashtu: 

Akti normativ botohet në Fletoren Zyrtare, qeveria lejon përdorimin e vaksinave ruse dhe kineze në popullatë

Vaksina kundër COVID-19, Rusia i bën ftesë për negociata Shqipërisë

Vaksina anti-COVID, Rama: Procesi i vaksinimit do të nisë në mes të janarit

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

TË FUNDIT

Eksperti: Shqiptarët në vështirësi ekonomike, nga muaji mars çmimet vetëm në rritje

Eksperti i ekonomisë, Klodian Muço thotë se shqiptarët ndodhen në vështirësi ekonomike. Në një intervistë për "Euronews Albania", Muço u shpreh se rritja e vazhdueshme...

Qindra hektarë të shkrumbuar nga zjarret në Shkodër, nis verifikimi i dëmeve

Nje banesë e djegur dhe qindra hektarë të shkrumbuar, është bilanci i deritanishëm i zjarreve që rrethuan Shkodrën gjatë ditës së djeshme. Flakët u favorizuan...

Gjendet i pajetë 50-vjeçari në Durrës

Një 50-vjeçar është gjetur pa shenja jete në lagjen nr. 17, në qytetin e Durrësit. Nga këqyrja paraprake nuk janë konstatuar shenja dhune, teksa dyshohet se...

Shkëputja nga gazi rus, BE-ja nis planin për të reduktuar varësinë nga Moska

27 anëtarët e Bashkimit Evropian janë në hapat fillestare  të marrëveshjes  për të ulur përdorimin e gazit natyror me 15 për qind. Ata kanë...

Të paktën 8 viktima nga përmbytjet në Korenë e Jugut

Të paktën tetë njerëz kanë vdekur dhe 14 të tjerë janë lënduar, si pasojë e përmbytjeve në kryeqytetin e Koresë së Jugut, Seul. Autoritetet vendase...


Sondazh