Jeta parlamentare në pandemi, në 51 seanca plenare u miratuan 248 ligje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pandemia COVID-19, përveç të tjerave ndikoi shumë edhe jetën parlamentare në Shqipëri. Pas gati 5 javëve pezullim, që prej 16 prillit 2020 e deri në 7 korrikun e 2021-it, puna e deputetëve u zhvillua në kushte ndryshe, për shkak të masave anti-covid.

Të gjitha seancat plenare dhe mbledhjet e Komisioneve u zhvilluan online dhe pa praninë e gazetarëve brenda në salla, por edhe me orare të reduktuara.

Sipas të dhënave të publikuara nga Kuvendi, janë 248 ligje, 143 vendime dhe 51 rezoluta të cilat janë miratuar gjatë kësaj periudhe pandemie në vend. 8 ligje kaluan në Kuvend me procedura të përshpejtuara, ndërsa vetëm gjatë këtyre 15 muajve Kuvendi rrëzoi 39 dekrete të Presidentit duke pranuar vetëm një ligj të kthyer për rishqyrtim nga Presidenti. 

Nga këto 248 ligje, 210 kanë qenë si propozime të qeverisë, 35 nisma të deputetëve, ndërsa vetëm 3 ligje kanë qenë nisma të përbashkëta të qeverisë dhe deputetëve.

Gjatë kësaj periudhë janë zhvilluar 51 seanca plenare, të cilat kanë zgjatur në total 195 orë, pasi shumica e tyre kohëzgjatjen maksimale e patën 2 orë për shkak të virusit.

Në këtë pikë është interesant raport i diskutimeve mes opozitës dhe maxhorancës, pasi në numër diskutantësh, opozita është më lartë, ndërsa sa I përket kohëzgjatjes, pjesa më e madhe i ka takuar maxhorancës, statistikë kjo e ndikuar edhe nga fjalimet e gjata të kreut të qeverisë.


 

Etiketimet

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

TË FUNDIT

Isufi: Pedagogët s’blejnë dot as një botim shkencor, më 17 tetor bojkot i plotë

Ardian Isufi pedagog thotë se pedagogët kërkojnë një rritje me 30 dhe 20 për qind të pagave, të krahasueshme me vendet e rajonit. Në emisionin...

Elon Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter

Miliarderi Elon Musk ka ndryshuar sërish mendjen rreth blerjes së Twitterit, dhe tani ka deklaruar se është i gatshëm të vazhdojë me procedurat për...

Zjarr në një magazinë bujqësore në Korçë

Një magazinë me produkte bujqësore në Petrushë, Korçë ka marrë flakë. 2 zjarrfikëse të Pogradecit dhe 1 e Maliqit kanë shkuar menjëherë në vendngjarje për...

Koreja e Jugut dhe SHBA lëshojnë raketa në përgjigje të Koresë së Veriut

Ushtria e Koresë së Jugut ka kërkuar falje pasi një lëshim i dështuar i raketës gjatë një stërvitjeje të përbashkët me Shtetet e Bashkuara...

Angelina Jolie akuzon Brad Pitt për abuzim në avionin privat

Angelina Jolie ka paraqitur dokumente gjyqësore duke akuzuar ish-bashkëshortin Brad Pitt se e kishte sulmuar atë dhe fëmijët e tyre në gjendje te dehur...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?