Rama për Euronews Albania: Ballkan i Hapur do vijojë edhe pse Kosova, Bosnja dhe Mali i Zi nuk marrin pjesë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri Edi Rama deklaroi për Euronews Albania se nisma ‘Ballkani i Hapur’ do të vijojë edhe pse Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë Hercegovina nuk kanë pranuar që të jenë pjesë e saj.

Kryeministri theksoi se do të hiqen barrierat mes 3 vendeve edhe pse Kosova, Mali i Zi dhe Bosnjë Hercegovina refuzojnë pjesëmarrjen.

“Ne këtyre njerëzve do iu kthejmë barrierat meqë tre vende nuk duan të heqin barrierat për njerëzit e tyre, për subjektet që punojnë në vendet e tyre? Patjetër që jo. Ky është Ballkani i Hapur. Ballkani i Hapur nuk është konspiracion”, tha Rama.

Ai nënvizoi se marrëveshjet e firmosura sot u vijnë në ndihmë popujve të Shqipërisë, Serbisë dhe Maqedonisë së Veriut.

“Sot në këto vendime që kemi marrë janë faktikisht dhjetëra e mijëra njerëz që përfitojnë drejtpërdrejtë. Vetëm nga Shqipëria janë midis 600-700 subjekte që pavarësisht nga Ballkani i Hapur, pavarësisht nga Kombet e Bashkuara apo nga NATO, shkojnë e vijnë në këto territore, eksportojnë në Serbi, eksportojnë në Maqedoninë e Veriut dhe janë shumë më tepër sesa 600-700 ato që më pas importojnë nga këto vende”, tha Rama.

2 COMMENTS

  1. O GJAKPRISHUR TI DHE POLITIKA JOTE JON TY NA DERGU NE LUFT CIVILE NE LUFT UREJTJE MIDIS KOSOVES E SHQIPRIS TI MAS PARI LOBON PER MOS HIQJEN E VIZAVE PER KOSOVARET PSE SEPSE NESE KOSOVARVE JU HIQIN VIZAT KUSH MO NUK VJEN NE SHQIPRI NGA KOSOVA PER PUSHIME DER SA TE JE TI NE PUSHTET. O GJAKPRISHUR PÅER 8 VJ SA JE TI NE PUSHTET VEQ UREJTJE KENA NDER VETI O SERBOFIL .LUTNA PER SALI BERISHEN ISHALLA PE FITON KET BETEJ NGA LUL BRAVA E PO TE GJUHET TY NE QAF SE BOL KI LAVRU NE SHQIPRI GJAKPRISHUR.

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Nisma për thirrjen e mocionit është e Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

TË FUNDIT

Qeveria e Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit

Qeveria kryeministrit të Malit të Zi, Dritan Abazoviç përballet sot me votën e mosbesimit në Kuvend. Nisma për thirrjen e mocionit është e Partisë Demokratike...

Koreja e Veriut refuzon ofertën e Jugut për ndihmë

Koreja e Veriut ka refuzuar ofertën e Koresë së Jugut për mbështetje ekonomike në këmbim të denuklearizimit. Kim Yo Jong, një zyrtare e lartë dhe...

Shefi i OKB-së: Dëmtimi i centralit të Zaporizhias do të ishte vetëvrasje

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, António Guterres deklaroi se është shumë i shqetësuar për luftimet pranë uzinës bërthamore të Zaporizhia në Ukrainën jugore dhe...

Kili tronditet nga tërmeti 5.7 ballë

 Një tërmet me magnitudë 5.7 ka goditur Kilin, por ende  nuk ka raportime për dëme të mëdha materiale apo të lënduar, raporton Reuters. Tërmeti i...

13 të vdekur nga moti i keq në Europë, mes viktimave edhe fëmijë

Stuhi të fuqishme kanë goditur zona të Evropës qendrore dhe jugore, duke vrarë të paktën 13 persona, përfshirë tre fëmijë. Vdekjet, shumica nga rënia e...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?